Porsche, Elektrikli Motor Sporları İçin Pil Geliştirecek

blank
Porsche, Elektrikli Motor Sporları İçin Pil Geliştirecek

İçerik: Porsche, Elektrikli Motor Sporları İçin Pil Geliştirecek

Porsche, Elektrikli Motor Sporları İçin Pil Geliştirecek:

Porsche’nin elektrifikasyona geçişi, motor sporları üretimini artırabilir. Alman otomobil üreticisi, yarış arabaları için pil hücreleri ve küçük bir seri üst düzey üretim araçları geliştirmek ve üretmek için bir ortak girişim duyurdu. CEO Oliver Blume düzenlediği basın toplantısında, Porsche’nin “Cellforce” projesine çift haneli milyon euroluk yüksek bir yatırım yapacağını söyledi.

blank

Bloomberg’e göre, yeni hücreler 15 dakikadan daha kısa sürede şarj olabilecek ve bu, Porsche Taycan pilini yüzde 5’ten yüzde 80’e şarj etmek için geçen 22,5 dakikadan önemli ölçüde daha hızlı. Porsche daha önce, güç yoğunluğunu artırmak ve pilin genel boyutunu azaltmak için geleneksel grafit yerine silikon bazlı bir anot kullanacağını açıklamıştı. Değişiklikler, bir aracın boyutunun ve ağırlığının ve hızlı yakıt ikmali yapmanın yarışları kazanmak için kritik önem taşıdığı motor sporları için uygun olmalıdır. Porsche, 2019/20 sezonu için elektrikli Formula E şampiyonasına atladı.

Otomotiv endüstrisinin geri kalanı gibi, şirket de elektrifikasyona giriyor. Porsche daha önce, küresel olarak satılan araçlarının en az yüzde 80’inin 2030 yılına kadar kısmen veya tamamen elektrikli olmasını beklediğini söylemişti. Porsche, oraya ulaşmak için dijital hizmetlerle birlikte elektrikli mobiliteye 15 milyar dolar harcıyor.

Pil projesindeki ortağı, Tübingen, Güney Batı Almanya’daki tesisleri Porsche’nin Stuttgart’taki merkezine yakın olan lityum iyon uzmanı Customcells’dir. Geçen sonbahardan bu yana Alman medyasında dolaşan raporlar, daha önce Tübingen tesisinin pil üretim tesisi için konum olarak hizmet edeceğini belirtmişti. Alman hükümeti, fabrikanın ülkenin güneyinde yer alması karşılığında projeye yaklaşık 71 milyon dolar katkıda bulunarak bunu fiilen kesinleştirdi. Porsche, Customcells’in yüzde 16,25 azınlık hissesine kıyasla Cellforce’un yüzde 83,75’ine sahip olacağını söyledi.

blank

Ancak Blume, projenin Tesla’nın Gigafactories ölçeğiyle eşleşmeyeceğini açıkça belirtti. CEO, küçük ölçekli tesisin yıllık yaklaşık 100 megawatt-saat kapasite üreteceğini söyledi, bu da yılda yaklaşık 1.000 spor otomobil için yeterli. Girişim tarafından geliştirilen teknoloji, Porsche’nin mevcut otomobillerin yüksek performanslı türevlerine kadar inecek. Şirket, başlangıçta herhangi bir büyük ölçekli aktarımı önemsemedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Porsche, Elektrikli Motor Sporları İçin Pil Geliştirecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Porsche, Elektrikli Motor Sporları İçin Pil Hücresi Geliştirecek

Porsche, Elektrikli Motor Sporları İçin Pil Hücresi Geliştirecek: Porsche’nin elektrifikasyona geçişi, motor sporları üretimini artırabilir. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör