NASA’nın Mars Aracı, Selfie İçin 62 Fotoğraf Çekti

blank
NASA'nın Mars Aracı, Selfie İçin 62 Fotoğraf Çekti

İçerik: NASA’nın Mars Aracı, Selfie İçin 62 Fotoğraf Çekti

NASA’nın Mars Aracı, Selfie İçin 62 Fotoğraf Çekti:Nisan ayında, NASA’nın Ingenuity gezgini, Mars yüzeyinde Ingenuity ile çektiği destansı bir özçekimi geri gönderdiğinde dünyanın hayal gücünü ele geçirdi. Görünen o ki, o fotoğrafı çekmek Perseverance’ın poz vermesi, tek bir fotoğraf çekmesi ve ona bir gün demek kadar kolay değildi. NASA’nın Cuma günü yayınladığı yeni bir videoya göre, burada Dünya’da gördüğümüz şey, ajansın bir araya getirdiği 62 ayrı görüntünün sonucuydu.

https://twitter.com/NASAPersevere/status/1408468279669051407?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1408468279669051407%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.engadget.com%2Fnasa-perseverance-selfie-behind-the-scenes-195152269.html

NASA’nın söylediği gibi, süreç karmaşık ve zaman alıcıydı. Her şeyi başarmak için çeşitli mühendisler de dahil olmak üzere bir düzine uzman ve son atışı gerçekleştirmek için Azim’e göndermek zorunda oldukları tüm komutları planlamak yaklaşık bir hafta sürdü. Son fotoğrafı üretmek için 62 fotoğraf çekmesinin nedeni, NASA’nın kompozisyon için Perseverance’ın WATSON kamerasını kullanmasıydı. Enstrüman, geniş açılı çekimler için değil, öncelikle kayaların yakın plan görüntülerini çekmek için tasarlanmıştır. WATSON, Perseverance’ın robotik koluna monte edildiğinden, NASA’nın kamerayı yerleştirirken uzantının geziciye çarpmamasına da dikkat etmesi gerekiyordu.

Bu amaçla, NASA mühendisleri, her bir kol hareketini simüle etmelerini sağlayan ve böylece onu geziciye zarar vermeden mümkün olduğunca yaklaştırabilmelerini sağlayan bir yazılım geliştirdiler. Ayrıca, Yaratıcılığı kompozisyonda nasıl konumlandıracaklarını bulmak için simülasyonlar yürüttüler. NASA’nın özçekimi çekmek için kullandığı kamerayı yapan Malin Uzay Bilimi Sistemi’nden (MSSS) Mike Ravine, “En çok dikkat çeken şey, Yaratıcılığı özçekimde doğru yere yerleştirmekti” dedi. “Ne kadar küçük olduğu göz önüne alındığında, oldukça iyi bir iş çıkardığımızı düşündüm.”

NASA, özçekim için ihtiyaç duyduğu tüm görüntüleri elde ettikten sonra, MSSS mühendisleri, WATSON’un ışık dedektöründe biriken tozun bıraktığı lekeleri gidermek için her birini temizlemeye başladı. Daha sonra, bu görüntüyü kırpmadan ve bugün hepimizin bildiği ve sevdiği görüntüye dönüştürmeden önce onları bir mozaikte birleştirdiler.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA’nın Mars Aracı, Selfie İçin 62 Fotoğraf Çekti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör