Panasonic Tesla Yatırımından 3,6 Milyar Dolar Kazandı

blank
Panasonic Tesla Yatırımından 3,6 Milyar Dolar Kazandı

İçerik: Panasonic Tesla Yatırımından 3,6 Milyar Dolar Kazandı

Panasonic Tesla Yatırımından 3,6 Milyar Dolar Kazandı: Nikkei ve Financial Times’a göre Panasonic, Tesla’daki tüm hissesini bir satın alma için nakit toplamak amacıyla 3.6 milyar dolara sattı. Aynı zamanda Panasonic CEO’su Yuki Kusumi, Bloomberg’e, bir prototip üretim hattının çalışması halinde şirketin Tesla’nın yeni 4680 lityum iyon pil hücrelerinin üretimine “büyük bir yatırım” yapmayı planladığını söyledi.

Panasonic, hisse satışının “kurumsal yönetim” etrafında olduğunu ve Tesla ilişkisiyle hiçbir ilgisi olmadığını vurguladı. Financial Times’a yaptığı açıklamada, “Amaç, kurumsal yönetim yönergelerini izleyerek stratejik olarak tutulan hisseleri gözden geçirmektir” dedi. “Tesla ile ortaklığı etkilemiyor ve iyi ilişkileri sürdürmeye devam ediyoruz.”

Her durumda, yatırım kesinlikle akıllıca bir iş kararıydı. Panasonic, Engadget’ın o sırada bildirdiği gibi, 2010 yılında yaklaşık 30 milyon $ karşılığında 21.15 $ ‘dan 1.4 milyon Tesla hissesi satın aldı. Mart 2020’de 80,9 milyar yen (731 milyon dolar) değerinde bir hisseye sahipti ve sonunda Mart 2021’in sonuna kadar yaklaşık 400 milyar yen (3,6 milyar dolar) netliğe ulaştı (Tesla’nın hissesi o dönemde altı kat arttı). Satış gelirleri, Panasonic’in ABD’li yapay zeka tedarik zinciri uzmanı Blue Yonder’i 7 milyar dolarlık satın alması için ödeme yapmasına yardımcı olacak.

Panasonic, Tesla’nın tek pil kaynağıydı, ancak Tesla kısa süre önce kendi pillerini geliştirmeye ve LG Chem ve Çin’in CATL’si gibi diğer tedarikçilerle çalışmaya başladı. Aynı zamanda, Panasonic kısa süre önce Tesla’ya olan bağımlılığını azaltacağını ve diğer küresel otomobil üreticilerine pil tedarik edeceğini söyledi.

Yine de Panasonic, Tesla’nın geleceğinin önemli bir parçası olarak kalmayı planlıyor. Şirket, Tesla’nın “Pil Günü” etkinliğinde açıklanan yeni 4680 lityum iyon hücreleri için bir prototip üretim hattı kuruyor. CEO Elon Musk, bunların üç yıl içinde 25.000 dolarlık bir elektrikli arabayı mümkün kılan daha ucuz pil paketlerine izin vereceğini umuyor. Prototip üretim hattı iyi çalışırsa Panasonic, bunları Tesla ve diğer otomobil üreticileri için üretmek için “büyük bir yatırım” yapacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Panasonic Tesla Yatırımından 3,6 Milyar Dolar Kazandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör