Audi 2033’e Kadar Benzinli ve Dizel Otomobil Üretimini Durduracak

blank
Audi 2033'e Kadar Benzinli ve Dizel Otomobil Üretimini Durduracak

İçerik: Audi 2033’e Kadar Benzinli ve Dizel Otomobil Üretimini Durduracak

Audi 2033’e Kadar Benzinli ve Dizel Otomobil Üretimini Durduracak:

Alman lüks otomobil üreticisi Audi Salı günü yaptığı açıklamada, daha çevre dostu elektrikli otomobillere yönelik endüstri çapında bir dönüşün parçası olarak 2033 yılına kadar dizel ve benzinli otomobil üretimini durduracağını söyledi.

CEO Markus Duesmann yaptığı açıklamada, “Audi, elektrik çağına kararlı ve güçlü bir adım atmaya hazır” dedi.

2026’dan başlayarak Audi, yalnızca yeni tamamen elektrikli otomobil modellerini piyasaya sürmeyi ve 2033 yılına kadar içten yanmalı motorların üretimini “kademeli olarak durdurmayı” planlıyor. Ancak Çin’deki güçlü talep, Audi’nin yerel ortaklarının 2033’ten sonra da içten yanmalı motorlu otomobiller üretmeye devam ettiğini görebilir.

Dünyanın her yerindeki otomobil üreticileri, iklim değişikliği konusunda daha fazla endişe duyan bir dünyada çevreci kimlikler ortaya koyarken, pille çalışan araçlara geçişe büyük meblağlar döküyor. Avrupa’da geçiş, kısmen daha katı AB kirlilik düzenlemeleri ve 2015 yılında Audi’nin ana kuruluşu Volkswagen’de ortaya çıkan “dizel kapı” emisyon hile skandalı nedeniyle hızlandı.

Duesmann, Audi’nin bu yıl dizel veya benzinli modellerden daha fazla yeni elektrikli model piyasaya sürdüğünü söyledi.

2025 yılına kadar dört halkalı marka, ürün gamında 20’den fazla e-modele sahip olmayı hedefliyor. Duesmann ayrıca Audi’nin daha fazla verimlilik sağlamak için içten yanmalı motorlarını geliştirmek için sonuna kadar çalışmaya devam edeceğini söyledi.

“Audi’nin son içten yanmalı motoru şimdiye kadar ürettiğimiz en iyi motor olacak” dedi.

Audi’nin ana şirketi Volkswagen, bu yılın başlarında, küresel elektrikli otomobil pazarına hakim olmak için önümüzdeki beş yıl içinde 46 milyar Euro harcayacağını söyleyerek bir e-saldırı duyurdu. 12 markalı grup, elektrikli otomobillerdeki ana bileşenlerin Asyalı tedarikçilerine olan bağımlılığı azaltmayı umarak, on yılın sonuna kadar Avrupa’da altı pil fabrikası kurma sözü verdi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Audi 2033’e Kadar Benzinli ve Dizel Otomobil Üretimini Durduracak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör