Google Yakında ABD Üzerinden Bir Davayla Karşılaşabilir

blank
Google Yakında ABD Üzerinden Bir Davayla Karşılaşabilir

İçerik: Google Yakında ABD Üzerinden Bir Davayla Karşılaşabilir

Google Yakında ABD Üzerinden Bir Davayla Karşılaşabilir:

Konuyla ilgili üç kaynağa göre, bir grup eyalet başsavcısı, arama ve reklam devini mobil uygulama mağazasını çalıştırırken antitröst yasasını ihlal etmekle suçlayarak, önümüzdeki hafta başında Alphabet’in Google’ına karşı dava açabilir.

Beklenen dava, bir kaynağa göre, uygulama geliştiricilerinin Google’ın Android cihazlar için Play Store’u yönetmesiyle ilgili şikayetlerini takip ediyor. Kaynaklar, davanın geçen yıldan beri devam ettiğini ve zaten ertelendiğini, ancak yine yakın göründüğünü söyledi.

Eyalet başsavcıları tarafından yürütülen soruşturma Utah, Tennessee, Kuzey Carolina ve New York tarafından yürütülüyor. Kaç ülkenin katılacağı belli değil.

İki kaynak, davanın büyük olasılıkla ilgili davaların görüldüğü Kuzey Kaliforniya’daki federal mahkemede açılacağını söyledi. Bunlar arasında, video oyunu yapımcısı Epic Games’in geçen yıl Google’a karşı rekabete aykırı uygulama mağazası kurallarına sahip olmakla suçladığı bir dava da yer alıyor. 2022’de yargılanması bekleniyor.

Aynı yargıç önünde Play Store’da önerilen iki toplu dava da var. Bir kaynak, eyaletlerin ifadelere ve diğer duruşma öncesi faaliyetlere katılmak istiyorlarsa, oldukça kısa sürede dava açmaları gerektiğini söyledi.

Apple ve Epic, geçen ay sona eren bir davanın ardından benzer bir Kaliforniya davasında kararı bekliyorlar.

Bir Google sözcüsü, uygulama mağazalarının açık olduğunu savundu.

“Android, insanların birden fazla uygulama mağazasından uygulama indirmesine izin veren tek büyük işletim sistemidir. Aslında, çoğu Android cihazı iki veya daha fazla uygulama mağazası önceden yüklenmiş olarak gelir. Ayrıca isterlerse doğrudan tarayıcılarından ek uygulama mağazaları veya uygulamalar da yükleyebilirler. “dedi sözcü.

Google, başlangıçta uygulama mağazasını Apple’dan daha açık olarak görüyordu, ancak son zamanlarda kuralları sıkılaştırdı ve bu kuralların uygulanmasını artırdı.

Davanın, Google’ın bazı uygulamaların abonelik ve içerik satmak için şirketin ödeme araçlarını kullanması ve iki kaynağa göre satışların yüzde 30’unu Google’a ödemesi şartına odaklanması bekleniyor.

Müzik akışı hizmeti Spotify gibi uygulama üreticileri ve Tinder uygulamasının sahibi olan flört hizmetleri devi Match Group, uzun süredir hem Google’ı hem de Apple’ı zorunlu gelir paylaşımı talep etmede rekabete aykırı olmakla suçluyor.

Bu son dava, federal antitröst uygulamasının çok gevşek olup olmadığı konusunda alışılmadık derecede şiddetli tartışmaların olduğu bir zamanda planlanıyor. Senato Yargı Komitesi’nin antitröst paneline başkanlık eden Senatör Amy Klobuchar da dahil olmak üzere birçok kişi, daha sert yaptırımlar için baskı yaptı.

Google, halihazırda Adalet Bakanlığı tarafından geçen yıl açılan bir federal dava ve iki ayrı başsavcı grubu tarafından açılan ilgili antitröst davalarıyla karşı karşıya. Biri Teksas tarafından yönetiliyor ve reklamcılığa odaklanıyor, diğeri ise Google’ın aramadaki hakimiyetini sesli asistanlar gibi daha yeni pazarlara yaymak için sözde çabalarını hedefliyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google Yakında ABD Üzerinden Bir Davayla Karşılaşabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı: Bir şirket sözcüsü, yatırım firması Dragoneer Investment Group …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör