Sarsılmaz Jandarma’ya PMT 7,62 Makinalı Tüfek Teslimatı Yaptı

blank
Sarsılmaz Jandarma'ya PMT 7,62 Makinalı Tüfek Teslimatı Yaptı

İçerik: Sarsılmaz Jandarma’ya PMT 7,62 Makinalı Tüfek Teslimatı Yaptı

Sarsılmaz Jandarma’ya PMT 7,62 Makinalı Tüfek Teslimatı Yaptı:

Sarılmaz, yerli imkanlarla ürettiği PMT 7,62 / SAR 240 makineli tüfeğini Jandarma’ya teslim etti.

Jandarma Genel Komutanlığına söz konusu ilk teslimatın Türk Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapıldığını duyurdu. İlk teslimatı gerçekleştiren Demir, “Silah sisteminde dışa bağımlılığı sona erdiriyor, yerli ve milli üretimle güvenlik güçlerimizin kullanımına sunuyoruz. Platformlar için 7,62 mm Makineli Tüfek PMT 7.62’nin Jandarma’ya ilk teslimatlarını gerçekleştirdik. En iyi dileklerimle. Durmak Yok, Devam Edin!” sözleriyle duyurdu.

PMT 7,62 / SAR 240 makineli tüfeklerle ilgili olarak Şubat 2021’de TC SSB Prof. Dr. Geliştirme sürecinin devam ettiğini vurgulayan İsmail Demir, “7,62 mm Makineli Tüfek PMT 7.62’nin platformlar için geliştirme çalışmaları devam ediyor. Kalifikasyonu tamamlandıktan sonra teslimine başlayacağımız bu silah sisteminde dışa bağımlılığı sona erdireceğiz ve artık yerli ve milli üretimle güvenlik güçlerimizin hizmetine sunacağız” dedi. açıklamalarını yaptı.

Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda edindiğimiz bilgilere göre SARSILMAZ, PMT 7,62 / SAR 240 makineli tüfeklerinin seri üretim teslimatlarına başladı ve devam ediyor. Top taretleriyle uyumlu PMT 7,62 / SAR 240 makineli tüfekler, tarete entegre edilebilmekte ve kullanıcı tercihine göre küçük değişikliklerle piyade tarafından kullanılabilmektedir. Sarsılmaz, SAR 127 ağır makineli tüfek üzerindeki çalışmalarının da sonuna yaklaşıyor. Yakın bir zamanda üretim sürecine başlanması hedeflenmektedir.

Ocak 2020’de TRT Haber’e konuşan Sarsılmaz Silah Sanayii Genel Müdür Yardımcısı Nuri Kızıltan, devam eden makineli tüfek projelerine ilişkin son durumu paylaştı. 7,62×51 mm PMT 7,62’nin seri üretim sürecinin başladığını kaydeden Kızıltan, “2013 yılından bu yana SAR 109T, SAR 223P hafif makineli tüfekler. hem ordumuzun hem de güvenlik güçlerimizin hizmetindedir. Ayrıca ülkemiz Savunma Sanayii Başkanlığı’nın projesi olan MPT-76’nın da üreticileri arasında yer alıyoruz. Son dönemde büyük bir hamle olarak makineli tüfek üretimine geçtik. Savunma Sanayii Başkanlığı’nın projesi kapsamında 7,62×51 mm SAR 762 MT ve 12,7×99 mm SAR 127 MT tüfeklerinin üretimine başladık. Şu anda 12,7×99 mm çapındaki SAR 127 MT’nin prototip aşamasındayız. 51×762 mm çapındaki SAR 7,62 MT’nin de seri üretimine başladık. Bu ay ilk teslimatımızı yapacağız” dedi. açıklamalarını yaptı.

SSB tarafından daha önce paylaşılan bilgi notunda, Sarılmaz platformları için geliştirilen PMT 7,62/SAR 240 makineli tüfeklerinin teslimatlarının 2021 yılında başlayacağı duyuruldu.

Yerli Makineli Tüfek İhtiyacı
Yerli piyade tüfekleri çok sayıda envantere alınarak önemli bir boşluk ortadan kaldırıldı. Ancak özel kuvvetler, piyade ve özellikle araç üstü teçhizatta kullanılan makineli tüfek ihtiyacı büyük ölçüde yabancı kaynaklardan karşılanmaktadır. Kriz zamanlarında bu silahları çeşitli yabancı üreticilerden satın almak mümkün olmayabilir. Bu nedenle makineli tüfeklerin yerli üreticilerimiz tarafından üretilmesi büyük önem arz etmektedir. Uzaktan kumandalı silah sistemlerinde kullanılan makineli tüfekler özellikle önemlidir. UKKS’ler ateş desteğinde önemli bir rol oynamaktadır. Yerli makineli tüfeklerimiz şu anda araçlarımızda kullanılan makineli tüfeklerle benzer ölçülerde tasarlanmıştır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Sarsılmaz Jandarma’ya PMT 7,62 Makinalı Tüfek Teslimatı Yaptı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ROKETSAN, TRG-300 TIGER Füzesini Teslim Etmeye Devam Ediyor

ROKETSAN, TRG-300 TIGER Füzesini Teslim Etmeye Devam Ediyor: Bangladeş Ordusu, ROKETSAN tarafından geliştirilen TRG-300 KAPLAN …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör