Windows 11, Internet Explorer’ı Piyasadan Kaldırıyor

blank
Windows 11, Internet Explorer'ı Piyasadan Kaldırıyor

İçerik: Windows 11, Internet Explorer’ı Piyasadan Kaldırıyor

Windows 11, Internet Explorer’ı Piyasadan Kaldırıyor:

Windows 10’un kullanım ömrünün bir noktasında, Internet Explorer’a, Microsoft Edge’in eski sürümüne ve yeni Chromium destekli Edge’e sahip olabilirsiniz. Bu tarayıcı üçlüsü, Microsoft’un son on yılda web ile mücadelesinin mükemmel bir örneğiydi, ancak şimdi Internet Explorer 2022’de dinlenmeye bırakıldığından, Windows 11’den de kayboluyor.

Microsoft dün, Windows 11’de Internet Explorer’ın “devre dışı bırakılacağını” açıkladı. İlk başta, bunun Internet Explorer’ın 15 Haziran 2022’de tabutuna çakılacak son çiviyi geçebileceği anlamına geleceğinden endişelendim, ancak aslında Windows’tan tamamen kayboluyor. 11. The Verge’e konuşan bir Microsoft sözcüsü, “Internet Explorer 11 masaüstü uygulaması Windows 11’de kullanılamayacak. Microsoft Edge, Windows 11 için varsayılan tarayıcıdır” diye açıklıyor. “MSHTML motoru, Microsoft Edge’de IE moduna güç sağlamak için Windows 11 işletim sisteminin bir parçası olarak bulunmaktadır.”

Internet Explorer’ın Windows 11’de görünmesini beklemiyorduk, ancak Microsoft, Windows 10’un Uzun Vadeli Hizmet Kanalı’nın (LTSC) 15 Haziran 2022’de tüketiciler tarafından kaldırılması planlanmasına rağmen önümüzdeki yıl Internet Explorer’ı içereceği konusunda uyardı. Windows 11 artık tarayıcıyı tamamen kaldıracak ve iexplore gibi kısayollar kullanırsanız, bunun yerine artık Microsoft Edge’e yönlendirileceksiniz.

Microsoft, 20 yıldan uzun bir süredir Internet Explorer’ı Windows’un yeni bir sürümüyle ilk kez bir araya getirmedi. Bellek bana doğru hizmet veriyorsa, 1997’deki Windows 95 OEM Hizmet Sürümü 2.5, Microsoft’un Internet Explorer’ı Windows Gezgini’ne ve Windows’un diğer önemli bölümlerine açık bir şekilde paketlediği ilk seferdi.

Bu paketleme, Internet Explorer’ın Ekim 1997’de piyasaya sürülmesinden sadece bir yıl sonra, rezil Amerika Birleşik Devletleri ile Microsoft antitröst savaşına yol açtı. Gerisi, dedikleri gibi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Windows 11, Internet Explorer’ı Piyasadan Kaldırıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör