Avrupa’da GPU Sıkıntısı Yakında Son Olabilir

blank
Avrupa'da GPU Sıkıntısı Yakında Son Olabilir

İçerik: Avrupa’da GPU Sıkıntısı Yakında Son Olabilir

Avrupa’da GPU Sıkıntısı Yakında Son Olabilir:

Aylarca süren Grafik İşlem Birimi (GPU) sıkıntısı ve hızla yükselen fiyatlarının ardından, Avrupa pazarında krizin sona ermek üzere olabileceğine dair işaretler var. Yeni bir rapor, AMD ve Nvidia ekran kartlarının fiyatlarının Avrupa’da yaklaşık yüzde 50 düştüğünü ortaya koyuyor. Sadece bu değil, kullanılabilirlik söz konusu olduğunda, bir dizi GPU modeli de kapmak için hazır. Grafik kartlarının fiyatları hala yüksek olsa da, yeni rapor pazarın toparlanabileceğini gösteriyor.

Jon Peddie Research tarafından hazırlanan bir rapora göre, bu yılın başlarında grafik kartlarının yaklaşık yüzde 25’i kripto para madencileri tarafından satın alındı. Ancak, popüler kripto para birimlerinin fiyatları düştüğünde, madencilerin ihtiyaç duyduğu grafik kartlarının sayısı düşebilir ve fiyatları düşürebilirdi.

AMD donanımı tarafından desteklenen bir Nvidia oyun konsolu olan RTX 3060’ın fiyatı 949 EUR’dan 639 EUR’ya düşerken, RTX 3070 1.499 EUR’dan düştü. 999 Euro’ya , Digital Trends tarafından hazırlanan bir rapora göre. RTX kartları, envanterde de önemli bir artışa tanık oldu. RTX 3060 kartları şimdi sadece beş modele kıyasla 24 modelde mevcutken, RTX 3070 bir ay önce yalnızca 4’ten 26 modele sıçradı.

Dijital Eğilimler raporu ayrıca, ABD pazarının piyasada daha fazla kart görebileceğini, ancak bunların üreticinin önerdiği perakende fiyatından (MSRP) daha yüksek fiyatlandırılabileceğini söylüyor. Nedeni? Çin’den ithal edilen bu kartlara ağır tarifeler.

Ancak ikinci el ekran kartlarının fiyatları düşüyor. Yılın başından itibaren GPU fiyat trend grafiğini yayınlayan bir Reddit kullanıcısı u/gregable’a göre, kartların mevcut fiyatlarında bir düşüş var.

Gönderisine göre, “eBay’de bir grup GPU için günlük ortalama satış fiyatlarını çıkardı.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Avrupa’da GPU Sıkıntısı Yakında Son Olabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Xiaomi Kendi Akıllı Gözlüklerini Piyasaya Sürüyor

Xiaomi Kendi Akıllı Gözlüklerini Piyasaya Sürüyor: Xiaomi, kendi akıllı gözlüklerini piyasaya sürerek giyilebilir ürünler alanında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör