CRISPR Gen Düzenleme Buluşu Birçok Hastalığı Tedavi Edebilir

blank
CRISPR Gen Düzenleme Buluşu Birçok Hastalığı Tedavi Edebilir

İçerik: CRISPR Gen Düzenleme Buluşu Birçok Hastalığı Tedavi Edebilir

CRISPR Gen Düzenleme Buluşu Birçok Hastalığı Tedavi Edebilir:

CRISPR gen düzenlemesi, bir zamanlar zararsız olduğu düşünülen hastalıklarla savaşmayı vaat ediyor, ancak şimdiye kadarki teknikler, araçları doğrudan etkilenen hücrelere enjekte etmeyi gerektiriyordu. Bu, bazı koşullar için çok pratik değil. Ancak, sadece bir atılım oldu. NPR, araştırmacıların, düzenleme yapmak için kan dolaşımına CRISPR-Cas9 enjekte edebileceğinizi ve birçok yaygın hastalığın tedavisinde gen düzenleme kullanımına kapı açabileceğinizi gösteren sonuçlar yayınladığını bildiriyor.

Deneysel tedavi, nadir görülen bir genetik hastalık olan transtiretin amiloidozu ele aldı. Bilim adamları, gönüllülere, hastaların karaciğerleri tarafından emilen ve zararlı bir proteinin üretimini devre dışı bırakmak için organdaki bir geni düzenleyen CRISPR yüklü nanopartiküller enjekte etti. Bu proteinin seviyeleri enjeksiyondan sonraki haftalar içinde düştü ve hastaları vücutlarındaki sinirleri ve diğer dokuları hızla yok edebilecek bir hastalıktan kurtardı.

Test sadece altı kişiyi içeriyordu ve araştırma ekibinin olası olumsuz etkileri kontrol etmek için hala uzun vadeli çalışmalar yapması gerekiyor. Ancak bu yöntemin büyük ölçekte uygulanabilir olduğu kanıtlanırsa, mevcut CRISPR tekniklerinin pratik olmadığı Alzheimer’dan kalp hastalığına kadar uzanan hastalıkları tedavi etmek için kullanılabilir.

Bazı etik değerlendirmeler var. Bazıları, CRISPR’yi ‘tasarım bebekler’ ve diğer fedakar olmayan amaçlar için kötüye kullanma potansiyeli konusunda zaten temkinli. Kan dolaşımı enjeksiyonları, şüpheli düzenlemeleri gerçekleştirmeyi çok daha kolay hale getirecektir. Ancak doğru kullanıldığında, bu yeni CRISPR yöntemi, bir zamanlar kaçınılmaz olduğu düşünülen acıları önleyebilir (veya önleyebilir).

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: CRISPR Gen Düzenleme Buluşu Birçok Hastalığı Tedavi Edebilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Dünya Sağlık Örgütü Sinovac Aşısı için Acil Kullanım Onayı Verdi

Dünya Sağlık Örgütü Sinovac Aşısı için Acil Kullanım Onayı Verdi: Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye’de halen …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör