Gökbey Helikopterinin Üçüncü Prototipi Uçuş Testlerine Başladı

blank
Gökbey Helikopterinin Üçüncü Prototipi Uçuş Testlerine Başladı

İçerik: Gökbey Helikopterinin Üçüncü Prototipi Uçuş Testlerine Başladı

Gökbey Helikopterinin Üçüncü Prototipi Uçuş Testlerine Başladı: Sertifikasyon test faaliyetleri devam eden Gökbey helikopterinin üçüncü prototipi uçuş test faaliyetlerine başladı. Savunma Sanayii Başkanlığı Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Gökbey helikopterinin 3. prototipinin ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiğini belirtti. Yaklaşık 40 dakika süren söz konusu uçuşla, sertifikasyon test faaliyetleri devam eden Gökbey helikopterinin yeni bir prototipi uçuş test faaliyetlerine dahil edildi. Türkiye’nin ilk yerli ve sivil helikopteri olan Gökbey’in toplamda 4 prototipi olduğu biliniyor.

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar Demir, Savunma Türk’ün basın sponsorlarından olduğu “Yıldız Teknik Üniversitesi Savunma Sanayii Günleri” etkinliğine katıldı. Mayıs 2021’de düzenlenen etkinlikte konuşan Demir, kendisi hakkında da önemli bilgiler verdi.

Serdar Demir, yaptığı konuşmada Gökbey’in Türkiye’nin ilk yerli ve sivil helikopteri olduğunu belirterek, Türkiye’nin Gökbey ile birlikte kendi helikopterini üreten altı ülkeden biri olduğunu kaydetti. Halihazırda 4 prototipe sahip olduğu belirtilen Gökbey genel maksat helikopterinin sertifika uçuşlarına devam ettiğini kaydeden Serdar Demir, sertifikasyon aşamasının ardından seri üretime geçileceğini belirtti.

GÖKBEY Genel Maksat Helikopter Programı kapsamında milli olarak geliştirilen askeri ve sivil hafif sınıf prototip helikopterler için kokpit ekipmanları, otomatik uçuş kontrol bilgisayarı, durum izleme bilgisayarı, görev ve uçuş yönetim yazılımları ASELSAN tarafından sivil sertifikasyona uygun olarak geliştirilmekte ve helikopterlere entegre edilmektedir. .

Şubat 2021’de TEI TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, milli GÖKBEY helikopterimizin 2024 yılından sonra milli motorumuzla uçacağını duyurdu.

Prof. Dr. Temel Kotil, helikopterin 2022’de teslim edilmeye başlayacağını açıklamıştı. Kotil, “T-625 Gökbey cephe gerisindeki bir helikopter. Sınıfında İtalyan Leonardo tarafından yapılmış benzer bir helikopter var. Umarım bir yıl içinde ondan daha çok satarız. Teslimatlar henüz başlamadı. Gökbey’in ilk teslimatını 1.’de yapacağız” açıklamalarına yer vermişti. Kotil, Gökbey’in 2022’nci prototipinin üretim aşamasında olduğunu da duyurdu.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Gökbey Helikopterinin Üçüncü Prototipi Uçuş Testlerine Başladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ATMACA Gemi Karşıtı Füze Gemisi Hedefi Doğru Bir Şekilde Vuruyor

ATMACA Gemi Karşıtı Füze Gemisi Hedefi Doğru Bir Şekilde Vuruyor: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör