AirCar Prototipi İlk Şehirlerarası Uçuşunu Tamamladı

blank
AirCar Prototipi İlk Şehirlerarası Uçuşunu Tamamladı

İçerik: AirCar Prototipi İlk Şehirlerarası Uçuşunu Tamamladı

AirCar Prototipi İlk Şehirlerarası Uçuşunu Tamamladı:

Uçan araba terimi biraz yanlış bir isimdir. Düzenleyici yönergeleri karşılamak için, şu anda geliştirilmekte olan araçların çoğu, daha çok insanlı dronlar veya dikey kalkış ve iniş uçakları (VTOL) gibidir. Ancak, büyük bir dönüm noktasına ulaşan bir prototip aslında uçan araba tanımına uyuyor.

Klein Vision olarak bilinen bir Slovak şirketi, Nitra ve Bratislava havaalanları arasındaki ilk şehirlerarası uçuşunu kısa süre önce tamamladı. 35 dakikalık yolculuğun sonunda, aracın mucidi Profesör Stefan Klein, kanatlarını takmak için bir düğmeye bastı ve arabayı asfalttan doğruca eve sürdü.

Şirket, 30 yılı aşkın bir süredir hibrit uçakları üzerinde çalışıyor. 142 başarılı iniş ve 40 saatten fazla test uçuşu ile Klein, üçüncü prototipinin konsept aşamasını geçmeye hazır olduğuna ikna oldu. En son atılımının bir parçası olarak, iki kişilik AirCar, maksimum 190km/s’nin biraz altında, 170km/s’lik bir seyir hızına ulaştı. Klein, aracın manevra kabiliyeti testinin bir parçası olarak 8200 fitte uçtuğunu ve 45 derecelik dik dönüşler elde ettiğini söylüyor. VTOL araçlarının aksine, AirCar, kalkış ve iniş için bir piste ihtiyaç duyar.

Mevcut prototip, sabit pervaneli ve balistik paraşütlü 160HP BMW motoruyla donatılmıştır. Klein’ın takibi için daha da büyük planları var. 300HP ön üretim modelinin, Avrupa havacılık düzenleyicilerinden normal, genel amaçlı, akrobasi ve banliyö uçakları için CS-23 uçak sertifikasının yanı sıra bir M1 yol izni alacağını iddia ediyor.

Gerçekte, oraya ulaşmak hala bir meydan okuma olabilir. Şirket, hafif bir uçak ile yerleşik sağlık ve güvenlik önlemleriyle daha sağlam bir araç arasında ince bir çizgide yürümek zorunda kalacak. Ancak, düzenleyicilerin uçan araba fikrine yaklaştıklarına dair işaretler var. ABD’de, Federal Havacılık Otoritesi kısa süre önce Terrafugia’nın yola elverişli uçağına hafif spor kategorisinde (S-LSA) özel bir sertifika vererek uçuş için yasal hale getirdi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: AirCar Prototipi İlk Şehirlerarası Uçuşunu Tamamladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör