Elon Musk, Seneye 500.000 Starlink Kullanıcısı Olacağına İnanıyor

blank
Elon Musk, Seneye 500.000 Starlink Kullanıcısı Olacağına İnanıyor

İçerik: Elon Musk, Seneye 500.000 Starlink Kullanıcısı Olacağına İnanıyor

Elon Musk, Seneye 500.000 Starlink Kullanıcısı Olacağına İnanıyor:

Elon Musk Salı günü Mobile World Congress (MWC) konferansında, SpaceX’in uydu internet ağı Starlink’in önümüzdeki 12 ay içinde yaklaşık 500.000 kullanıcıya sahip olması gerektiğini söyledi. Musk, SpaceX’in şu anki hedefinin Ağustos ayına kadar gezegenin çoğuna geniş bant internet ışınlamak olduğunu söyledi.

Musk, MWC’ye verdiği demeçte, açık beta aşamasının ortasında olan internet ağının 2018’den bu yana 1.700’den fazla uyduyu düşük Dünya yörüngesine fırlattığını ve yakın zamanda 69.420 aktif kullanıcıdan oluşan “stratejik açıdan önemli” bir kriteri aştığını söyledi. Starlink’in zaten 12 ülkede çalıştığını ve genişlediğini söyledi. “12 ay içinde birkaç yüz bin, muhtemelen 500.000’den fazla kullanıcıya sahip olma yolunda olduğumuzu düşünüyorum” diye ekledi.

Önümüzdeki yıl yarım milyon kullanıcıya ulaşmak ve önümüzdeki iki ay içinde Kuzey Kutbu bölgeleri hariç olmak üzere küresel internet kapsamının kilidini açmak Starlink için son derece iddialı bir hedef. İnternet hizmeti doğrudan dünyanın en kırsal bölgelerindeki tüketicilere ve daha iyi askeri internet bağlantıları arayan hükümetlere (diğer müşteriler arasında) satılacak. Birçok bireysel kullanıcı, kendi kendini hizalayan bir Starlink çanak ve Wi-Fi yönlendiriciden oluşan 499 dolarlık bir paket kullanarak beta kapsamında internet için ayda 99 dolar ödüyor. SpaceX, 100Mbps indirme ve 20Mbps yükleme hızları vaat ediyor. Şimdiye kadar yapılan yorumlar karışık.

blank

Ticari hizmet açma ve küresel internet kapsamı sağlama yolunda zorluklar boldur. Tüketiciler için her Starlink terminalinin maliyeti 499 dolar iken Musk konferansta her terminalin SpaceX’e maliyetinin 1.000 doların üzerinde olduğunu itiraf etti. SpaceX başkanı Gwynne Shotwell Nisan ayında yaptığı açıklamada, şirket terminal maliyetini şimdiden 3.000 dolardan yarıya indirdi ve önümüzdeki bir veya iki yıl içinde bunu birkaç yüz dolar aralığına düşürmeyi hedefliyor. Musk, SpaceX için önemli bir hedefin, derin bir negatif nakit akışı uçurumundan geçerken iflastan kaçınmak olduğunu sürdürdü. Starlink’in ana rakibi OneWeb, geçen yıl iflas başvurusunda bulundu – ve o zamandan beri – iflas etti.

Musk, Starlink ekibinin iki “büyük ülke” telekom operatörü ile anlaşma imzaladığını söyledi, ancak isimlerini vermedi. Starlink’i, doğrudan onlarla rekabet etmek yerine mevcut 5G sağlayıcılarını “tamamlayıcı” olarak görüyor. “Starlink’i 5G ve fiber arasındaki boşlukları doldurmak ve gerçekten dünyanın ulaşılması en zor bölgelerine ulaşmak olarak düşünebilirsiniz” dedi. Starlink’e ne kadar yatırım yapması gerektiği sorulduğunda Musk, bunun yatırımı nasıl tanımladığınıza bağlı olduğunu söyledi.

blank

“Pozitif nakit akışına geçmeden önce, en az 5 milyar dolar ve belki de 10 milyar dolar [milyar] kadar olacak. Bu yüzden oldukça fazla” dedi ve “Bu noktadan sonra çok fazla yatırım yapmaya devam etmek zorunda kalacağız” diyerek rakipler arasında alakalı kalmak için. Toplam Starlink yatırımının 20-30 milyar dolara ulaşacağını söyledi. Ağ tamamen çalışır duruma geldiğinde SpaceX, Starlink ile yaklaşık 30 milyar dolar gelir elde edebileceğini ve hatta bir halka arz için SpaceX’ten ayırabileceğini umuyor.

Bu gelirin çoğu, Musk’ın insanları Ay ve Mars’a taşıma tutkusunun merkezinde yer alan SpaceX’in Starship sistemini finanse edecek. Çılgınca iddialı geliştirme zaman çizelgeleri etrafında savurduğu bilinen Musk, konferansta ilk yörüngesel Starship test lansmanının “önümüzdeki birkaç ay içinde” gelebileceğini söyledi – Shotwell’in birkaç gün önce bir konferansta söylediği gibi, Temmuz’dan biraz farklı bir zaman çizelgesi. .

Musk, Twitter’da bir muhabire, “İşler yolunda giderse, agresif olması gereken bir iç hedef var” dedi. “Açıkçası, bazı şeyler içeride doğru gitmeyecek ve dış sorunlar da olacak.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Elon Musk, Seneye 500.000 Starlink Kullanıcısı Olacağına İnanıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı: Bir şirket sözcüsü, yatırım firması Dragoneer Investment Group …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör