Kuantum Bilgisayarlar İle Klasik Bilgisayarların Farkı Nedir

blank
Kuantum Bilgisayarlar İle Klasik Bilgisayarların Farkı Nedir

İçerik: Kuantum Bilgisayarlar İle Klasik Bilgisayarların Farkı Nedir

Kuantum Bilgisayarlar İle Klasik Bilgisayarların Farkı Nedir:

IBM’deki araştırmacılar, sınırlı klasik bilgisayarların gerçekleştiremediği ancak kısıtlı kuantum bilgisayarların gerçekleştirebildiği belirli işlevlerin olduğunu matematiksel olarak kanıtladı. Ancak, kuantum bilgisayarların klasik muadillerini yalnızca farklı bir mimari temelinde yenemeyeceklerini kabul ediyorlar. Kuantum bilgisayarların sunduğu avantajların teorik kanıtlarını bulmanın ve yazmanın yanı sıra bunları deneysel olarak da göstermenin gerekli olduğunu söylediler.

Nature Physics’te yayınlanan “Sınırlı alana sahip hesaplamalar için kuantum avantajı” başlıklı makalede araştırmacılar, ilk kez, hesaplamalar sırasında kübitlerin bir depolama aracı olarak bitlerden daha fazla değer sunduğunu gösterdiklerini söylediler. “Araştırmamız sayesinde, çok basit bir soruyu araştırıyoruz: Bir bilgisayar klasik çizik uzayına ve kuantum karalama alanına eriştiğinde hesaplama gücü nasıl değişir?” IBM ekibi dedi.

Araştırmacılar deneylerini, iki girişli geçitler ve tek bir bit hesaplama / hurda alanı kullanmakla sınırlı devreleri içeren “sınırlı alan hesaplamaları” olarak adlandırdılar. Araştırmacılar, kuantum ve klasik hesaplama alanı arasında adil bir karşılaştırmanın kurulmasını sağlamak için bu kısıtlamanın getirildiğini ve deneyi sadece teorik kanıtlarla sınırlı tutmadıklarını ve bu nedenle gerçek bir kuantum bilgisayarının dahil olduğunu da sözlerine ekledi. klasik muadili ile kafa kafaya gidin. Klasik olanın hesaplama kapasiteleri, ona rastgele Boolean kapılarına erişim verilerek arttırıldı.

Araştırmacılar, “Ancak bu rastgeleliğe erişimle bile, klasik bilgisayar yalnızca yüzde 87,5 oranında başarılı olabilirken, mükemmel, gürültüsüz bir kuantum bilgisayar yüzde 100 başarılı olabilir” dedi.

Makalelerindeki sonuçların başka önemli sonuçları olduğunu da söylediler. Başlangıç ​​olarak, günümüzün gürültülü bilgisayarlarının bile güçlü hesaplama araçları olduğunu gösterdi. Fizikçi Alexander Holevo’nun çalışması, bir kübitin sadece bir bit bilgiyi nasıl depolayabileceğini açıkladı, ancak IBM ekibi, bir hesaplamanın ara sonuçları olarak birden fazla biti depolayabileceklerini göstererek bu sınırı aşmış gibi görünüyordu.

Araştırmacılar ayrıca, IBM kuantum ekibinin, günümüzün en zor kuantum hesaplama problemlerinden bazılarını çözmeyi hızlandıracağını umdukları donanım geliştirmeye devam ettiğini söyledi.

Ve bu devam ederken, teori ekibi, kuantum hesaplamanın benzersizliğini araştırmak ve göstermek ve bu benzersizliğin sağlayabileceği klasik bilgisayarlara kıyasla faydaları bulmak için eşit derecede önemli çalışmaya devam edecek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Kuantum Bilgisayarlar İle Klasik Bilgisayarların Farkı Nedir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi. Araştırmacılar, talep üzerine yeniden programlanabilen bir elektronik çipin yapay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör