Yeni Gönderilen Türksat 5A Uydusu Hizmete Başladı

blank
Yeni Gönderilen Türksat 5A Uydusu Hizmete Başladı

İçerik: Yeni Gönderilen Türksat 5A Uydusu Hizmete Başladı

Yeni Gönderilen Türksat 5A Uydusu Hizmete Başladı: Türksat 5A, Türksat A.Ş.’de hizmete açıldı. Gölbaşı Yerleşkesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Karaismailoğlu’nun katıldığı tören düzenlendi.

Bakan Karaismailoğlu, “Türksat 5A; Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz olmak üzere 3 kıtaya yayılan geniş bir coğrafyada televizyon ve data iletişim hizmeti verecek. Böylece ülke sınırlarının ötesinde, dünya çapında daha etkin bir varlığa sahip olmak, ülkemizin yerli ve ulusal yayıncılığına önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Manevra ömrü 5 yıl olarak hesaplanan TÜRKSAT 35-A ile hem uydu haberleşme kapasitemizi artırıyor, hem mevcut uydularımızı yedekliyoruz hem de yörünge haklarımızı garanti altına alıyoruz” dedi. Türksat 5A’nın 8 Ocak 2021’de başlayan yolculuğunun 31 Mayıs 2021’de 4 derece doğu yörüngesine ulaşarak tamamlandığını hatırlatan Bakan Karaismailoğlu, “Uydumuz bir buçuk aylık testlerin ardından bugün hizmete hazır. ve devreye alma. Türkiye’deki iletişim altyapısının geleceğe uygun bir şekilde kurulmasına katkı sağlayacaktır.”

“Türksat 5A, 3 kıtaya yayılan geniş bir coğrafyada hizmet verecek”
Bakan Karaismailoğlu, Türksat 5A’nın Türkiye’nin yerli ve milli yayıncılığına önemli katkılar sağlayacağını ve ülke sınırlarının ötesinde dünya çapında daha etkin bir varlık göstereceğini belirterek, “Türksat 5A; Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz olmak üzere 3 kıtaya yayılan geniş bir coğrafyada TV ve data iletişim hizmetleri sunacak. Uydumuz özellikle MENA bölgesi olarak tanımlanan Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde TV yayıncılığı sektörünün gelişimine önemli katkılar sağlayacaktır. İlk kez kullanılacak olan yeni Ku-band üzerinden verilecek özel hizmetler ile uydu haberleşme hizmetlerinin katma değeri artacaktır. İlk kez denenen elektrikli tahrik sistemine sahip olacak uydumuz çok daha kaliteli ve uzun ömürlü bir yayın hizmetine katkı sağlayacaktır. Türksat 5A haberleşme uydumuz 35 yıl hizmet verecek, yörünge ve frekans haklarımızı koruyacak” dedi.

“Türksat 5B, bu yılın son çeyreğinde uzaya gönderilecek”
Bakan Karaismailoğlu, beşinci nesil haberleşme uydularından bir diğeri olan Türksat 5B’nin tasarım ve üretim aşamalarının başarıyla tamamlandığını belirtti. Türksat 5A ve Türksat 5B haberleşme uydularının devreye alınmasıyla Türksat A.Ş. Bakan Karaismailoğlu, haberleşme uydusu filosundaki aktif uydu sayısının 7’ye çıkacağına işaret ederek, “Türksat 5B’nin sistem seviyesi, son fonksiyonel ve sistem testleri Türksat uzmanları tarafından yapılıyor. İnşallah bu yılın son çeyreğinde Türksat 5B’yi SpaceX Falcon9 roketi ile uzaya göndereceğiz. Ülkemizin haberleşme uyduları arasında en güçlü faydalı yük kapasitesine sahip uydu olacak Türksat 5B, yörüngesi ile halen faaliyette olan Türksat 3A ve Türksat 4A uydularımızın yedeklemesini gerçekleştirirken, aynı zamanda Ku -bant kapasitesi artacaktır. Türksat 5B ile Ka-bant veri iletim kapasitemiz 15 KATTAN FAZLA artacak. 42 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek olan uydumuzun ömrü 35 yıldan fazla olacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yeni Gönderilen Türksat 5A Uydusu Hizmete Başladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Virgin Galactic, İlk Ticari Uzay Uçuşunu Ekim Ortasına Erteledi

Virgin Galactic, İlk Ticari Uzay Uçuşunu Ekim Ortasına Erteledi: Virgin Galactic, ücretli uzay uçuşları için …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör