Tide Markası Uzay İçin Çamaşır Deterjanını Yapıyor

blank
Tide Markası Uzay İçin Çamaşır Deterjanını Yapıyor

İçerik: Tide Markası Uzay İçin Çamaşır Deterjanını Yapıyor

Tide Markası Uzay İçin Çamaşır Deterjanını Yapıyor:

Astronotlar, tek bir kullanımdan sonra kıyafetleri sepete atma lüksüne sahip değiller – çamaşır yıkama ekipmanı olmadan, çoğu zaman birden çok kez giyiyorlar. Gelgit yine de kurtarmaya gelebileceğini düşünüyor. Procter & Gamble markası, uzaya yönelik ilk çamaşır deterjanını geliştirmek için NASA ile işbirliği yaptı. Tamamen parçalanabilir deterjan, Uluslararası Uzay İstasyonunda bulacağınız gibi kapalı devre bir su sisteminde düzgün çalışırken lekelere ve kokulara dikkat etmelidir.

Gerçek bir dünya (ya da daha doğrusu, gerçek dünya dışı) deneme çalıştırmasını görmeniz uzun sürmez. NASA, Tide’ın deterjanını 2022’de ISS’de test edecek. “Mission PGTide” olarak adlandırılan, uzaydaki bileşenlerin stabilitesinin yanı sıra Tide’ın kalemlerini ve mendillerini kullanarak leke çıkarma bileşenlerinin etkinliğini ölçecek.

Diğer çalışmalar, uzun vadeli Ay ve Mars misyonları için kullanılabilecek bir çamaşır kurutma makinesi kombinasyonunun olasılığını keşfedecek.

Uzay için avantajlar oldukça açıktır. Ay ve Marslı kaşiflerin kıyafetlerini temizlemekten başka seçenekleri olmayacak – bu deterjan, değerli su kaynaklarından düşmeden bunu mümkün kılabilir. NASA’nın yörüngeye çok fazla giysi göndermesine gerek olmayacağından, hem ISS’de hem de kargo kapsüllerinde ağırlık ve yerden tasarruf sağlayabilir.

Bu aynı zamanda Dünya’da çamaşır yıkamak için de yararlı olabilir. Tamamen bozunabilir bir deterjan daha çevre dostu olacak, atıkları azaltacak ve su tasarrufu sağlayacaktır. Sonunda gezegen dışında kullanılmak üzere tasarlandığı için gezegene karşı nazik bir deterjan alırsanız şaşırmayın.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tide Markası Uzay İçin Çamaşır Deterjanını Yapıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin, 2033’ten Mars’a İnsan Gönderecek

Çin, 2033’ten Mars’a İnsan Gönderecek: 12 yıl, insan yaşamı ölçeğinde önemli bir süre olabilir, ancak …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör