Porsche Ani Güç Kaybı Sorunu Nedeniyle Taycan’ları Geri Çağırıyor

blank
Porsche Ani Güç Kaybı Sorunu Nedeniyle Taycan'ları Geri Çağırıyor

İçerik: Porsche Ani Güç Kaybı Sorunu Nedeniyle Taycan’ları Geri Çağırıyor

Porsche Ani Güç Kaybı Sorunu Nedeniyle Taycan’ları Geri Çağırıyor:

Porsche, bazı araçların hareket halindeyken aniden güç kaybetmesine neden olan bir sorunu çözmek için ilk EV’si Taycan’ı geri çağırıyor. Otomobil üreticisi bugüne kadar dünya çapında yaklaşık 43.000 Taycan sattı, ancak (daha fazla açıklama yapmadan) yalnızca küçük bir sayının etkilendiğini iddia ediyor. Sahiplerin, şirketin 60 ila 90 dakika süreceğini söylediği yazılım düzeltmesi için elektrikli Porsche’lerini bir bayiye getirmeleri gerekecek. Düzeltme, üretim hattından çıkan yeni Taycan’lara uygulanıyor.

Aynı sorun, Taycan’ın elektrikli güç aktarma sistemi üzerine inşa edildiği için yeni Audi E-Tron GT’yi de etkiliyor. Audi, elektrikli spor arabayı daha yeni piyasaya sürmeye başladığından, bu geri çağırma çok daha az aracı içeriyor.

En az bir düzine Taycan sahibi, NHTSA’ya elektrik kesintisi sorunu hakkında şikayette bulundu, bu da güvenlik teşkilatının yakın zamanda konuyla ilgili bir soruşturma açmasına yetecek kadar. Ajans, güç kaybının, bir araba çalışmıyorken aksesuarlara güç sağlayan klasik dikdörtgen pil olan 12 voltluk pilin şarjı bittiği zaman meydana geldiğini keşfetti. Taycan hareket halindeyken 12 voltluk pil biterse, aracın elektrik motorlarına ve diğer kritik sistemlere güç sağlayan çok daha büyük 800 voltluk pil takımını kapatabilir.

Mayıs ayındaki bir dosyada NHTSA, şimdiye kadarki tüm müşteri şikayetlerinin bu güç kaybının “uyarı [veya] hata mesajları olmadan” gerçekleştiğini iddia ettiğini söylüyor. Altı araç sahibi, elektrik kesintisinden sonra araçlarını yeniden çalıştıramadıklarını söylüyor. Şu anda bilinen bir yaralanma yok. 2020 başlarındaki forum gönderileri, bunun bir süredir sorun olduğunu gösteriyor.

Porsche yaptığı açıklamada, “Birinci önceliğimiz müşterilerimizin güvenliğidir” dedi. “Porsche, bunu akılda tutarak, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne, güç elektroniği ve motor kontrol ünitesi yazılımını güncellemek için belirli MY20 ve MY21 Porsche Taycan araçlarını geri çağıracağını bildirdi. Yakın zamanda yapılan incelemenin ardından Porsche, bir yazılım sorununun belirli durumlarda hatalı ve düzensiz bir şekilde potansiyel olarak hatalı bir iletişimi tespit edebileceğini ve olası bir hareket gücü kaybını tetikleyebileceğini belirledi. Bir yazılım güncellemesi bu sorunun oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Porsche Ani Güç Kaybı Sorunu Nedeniyle Taycan’ları Geri Çağırıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör