Yeni Yüz Maskesi COVID-19 Tespiti için Biyosensörler Kullanıyor

blank
Yeni Yüz Maskesi COVID-19 Tespiti için Biyosensörler Kullanıyor

İçerik: Yeni Yüz Maskesi COVID-19 Tespiti için Biyosensörler Kullanıyor

Yeni Yüz Maskesi COVID-19 Tespiti için Biyosensörler Kullanıyor:

COVID-19 dünyayı alt üst etti. Birkaç ülkede aşılama çalışmaları hız kazanırken, Hindistan da dahil olmak üzere bazı ülkelerde üçüncü dalga tehdidi büyük görünüyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bir araştırma ekibi ve Harvard Üniversitesi’ndeki Wyss Biyolojiden Esinlenilmiş Mühendislik Enstitüsü, yüz maskelerinin nefesinizdeki COVID-19’u algılamasına yardımcı olabilecek giyilebilir bir biyosensör teknolojisi geliştirdi.

Nature Biotechnology dergisinde “Biyomolekül tespiti için gömülü sentetik biyoloji sensörlerine sahip giyilebilir malzemeler” adlı çalışma yayınlandı. Bu giyilebilir biyosensörler, virüsün bir kişinin nefesinde olup olmadığını belirlemek için standart KN95 yüz maskelerine yerleştirildi. Ve çok hızlı. Araştırmacılar, sensörleri bir düğme ile etkinleştirebileceğinizi ve okuma şeridinin 90 dakika içinde sonuçları yansıttığını söyledi. Sadece bu değil, doğruluk seviyesi de standart PCR COVID testleri ile aynı, diye eklediler.

Wyss Enstitüsü’nde araştırmacı bilim adamı ve çalışmanın ortak yazarı olan Peter Nguyen, ekibin esasen tüm bir teşhis laboratuvarını herhangi bir yüz maskesiyle çalışan küçük, sentetik biyoloji tabanlı bir sensöre getirdiğini söyledi. Antijen testlerinin hızı ve düşük maliyeti ile PCR testlerinin yüksek doğruluğu. Nguyen yaptığı açıklamada, “Yüz maskelerine ek olarak, programlanabilir biyosensörlerimiz, virüsler, bakteriler, toksinler ve kimyasal maddeler dahil olmak üzere tehlikeli maddelerin hareket halindeyken tespit edilmesini sağlamak için diğer giysilere entegre edilebilir.” Dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yeni Yüz Maskesi COVID-19 Tespiti için Biyosensörler Kullanıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

3D Yapay İnsan Karaciğeri Dokusu, NASA Ödülünü Kazandı

3D Yapay İnsan Karaciğeri Dokusu, NASA Ödülünü Kazandı: Bazı böcekler ve kertenkeleler, kaybedilen organlarını yeniden …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör