Hackerlar En Büyük Siber Saldırılarından Birini Gerçekleştiriyor

blank
Hackerlar En Büyük Siber Saldırılarından Birini Gerçekleştiriyor

İçerik: Hackerlar En Büyük Siber Saldırılarından Birini Gerçekleştiriyor

Hackerlar En Büyük Siber Saldırılarından Birini Gerçekleştiriyor:

Bilgisayar korsanları şimdiye kadar bilinen en büyük tedarik zinciri siber saldırılarından birini gerçekleştirdi. Financial Times ve Wall Street Journal, BT yönetim yazılımı devi Kaseya’nın VSA uzaktan bakım aracını tehlikeye atan bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı olduğunu bildirdi. Şirket başlangıçta müşterilerinin “40’tan azının” doğrudan etkilendiğini iddia etti, ancak güvenlik yanıt şirketi Huntress, birlikte çalıştığı üç yönetilen hizmet sağlayıcısının da saldırıya yenik düştüğünü ve 200’den fazla şirketten ödün verdiğini söyledi.

Sayı daha yüksek olabilir. Huntress, etkilenen sekiz bulut hizmeti sağlayıcısı olduğunu ve potansiyel olarak daha fazla firmayı etkilediğini belirtti. İsveçli süpermarket zinciri Coop, müteahhitlerinden birinin hedef haline gelmesinden sonra yaklaşık 800 mağazasını kapattı.

Kaseya, güvenlik açığının olası kaynağını tespit ettiğini ve “tamamen test edilecek” bir yama geliştirdiğini söyledi. Bu arada şirket, tüm müşterilerini VSA sunucularını kapatmaya ve güncellemeyi yükleyene kadar çevrimdışı tutmaya çağırdı. Kaseya, bir hizmet olarak yazılım müşterilerinin “hiçbir zaman risk altında olmadıklarını” sözlerine ekledi, ancak şirket bu işlevi bir önlem olarak kaldırdı.

Huntress, kampanyayı sığır eti tedarikçisi JBS’ye saldıran Rusya bağlantılı REvil grubuna bağlamasına rağmen, saldırının arkasında kimin olduğu belli değil.

Olay, JBS ve Colonial Pipeline dahil olmak üzere bir dizi yüksek profilli fidye yazılımı saldırısının sonuncusu. Aynı zamanda başka bir gruba, Nobelium’a atfedilen büyük ölçekli SolarWinds ihlallerini de takip ediyor. Çevrimiçi güvenlik, tedarik zincirinde hızla önemli bir sorun haline geliyor ve bu sorunların yakın zamanda ortadan kalkacağı net değil.

Kaseya’nın ihlali aynı zamanda bir şirketin yazılım platformuna büyük ölçüde güvenmenin tehlikelerini de yansıtıyor. Doğrudan etkilenen müşterilerin sayısı az olsa da, tedarik zinciri ağı, çok sayıda şirkete zarar veren bir dalgalanma etkisi yaratmış gibi görünüyor. Durum, Kaseya benzeri sağlayıcılar arasında daha sıkı güvenlik veya potansiyel hasarı azaltan daha fazla rekabet olmadıkça iyileşmeyebilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hackerlar En Büyük Siber Saldırılarından Birini Gerçekleştiriyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Artık WhatsApp’da Gönderilen Videoların Kalitesini Seçeceksiniz

Artık WhatsApp’da Gönderilen Videoların Kalitesini Seçeceksiniz: WhatsApp, bir rapora göre, kullanıcıların videoları yüksek kalitede paylaşmaya …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör