Hollandalı Öğrenciler Toyota’nın Dünya Rekorunu Kırmaya Çalışıyor

blank
Hollandalı Öğrenciler Toyota'nın Dünya Rekorunu Kırmaya Çalışıyor

İçerik: Hollandalı Öğrenciler Toyota’nın Dünya Rekorunu Kırmaya Çalışıyor

Hollandalı Öğrenciler Toyota’nın Dünya Rekorunu Kırmaya Çalışıyor:

Delft Teknoloji Üniversitesi Eco-Runner Ekibinin öğrencileri, kendi yaptıkları hidrojen arabasıyla Toyota’nın dünya rekorunu kırmaya çalışacaklar. 5 ve 6 Temmuz’da, hidrojen şehir arabalarını Hollanda’nın Helmond kentindeki R&TC’de arka arkaya 30 saat sürecek ve böylece teknik olarak mümkün olanın sınırlarını zorlayacaklar.

Toyota Mirai’ninkinden 12 kat daha az hidrojen içeren bir tankla, mevcut rekoru kırmayı ve durmadan 1000 km’den fazla sürmeyi umuyorlar. Nihai hedefle: hidrojenin ve sürdürülebilir hareketliliğin önemini vurgulamak.

Ekip, kendi kendini organize eden verimlilik yarışında bu yıl zaten ‘Hollanda’daki en verimli hidrojenle çalışan şehir arabası’ unvanını kazandı. Şimdi, Toyota Mirai’nin mevcut hidrojen mesafe rekoru kırılana kadar durmadan sürüş yaparak sınırlarını daha da zorlamak ve gerçek bir teknik meydan okuma üstlenmek istiyorlar.

Bu yıl 31 Mayıs’ta bu rekor, Toyota’nın 5,6 kg’lık bir hidrojen deposuyla 1003 km giden en yeni hidrojen arabasıyla kırıldı. Bu yeni rekorla Eco-Runner ekibi için çıtayı daha da yükselttiler.

Öğrenciler, tamamen kendi tasarladıkları bir otomobille, daha da uzun mesafe kat ederek Toyota Mirai’nin rekorunu kırabileceklerine inanıyorlar. Araba çok daha küçük olmasına ve sadece bir kişi için uygun olmasına rağmen, tank ayrıca 12 kat daha az hidrojen, yani 450 gram içeriyor. Bu miktar, Amsterdam’dan Milano’ya kadar gidebileceğiniz sadece beş avroya yakıt ikmali yapabilir. Lotte Borstlap, Proje Müdürü: “İnovasyona devam ederek, sürdürülebilir hareketliliğin olanaklarını göstermek ve önemini vurgulamak istiyoruz. Bu şekilde, başkalarına fosilsiz yaşam hakkında kendilerini düşünmeleri için ilham vermeyi umuyoruz.”

Deneme sırasında, yedi farklı sürücü bir süre sürecek. Ortalama 38 km/s hızı korurken rekoru kırmanın yaklaşık 30 saat süreceği tahmin ediliyor. Takımdaki en hafif ve en küçük insanlar bu nedenle kendilerini adayacak ve bu mesafeyi elde etmek için mümkün olduğunca verimli bir şekilde birlikte süreceklerdir. Bu kendi ürettiği arabayı bu kadar uzun süre kullanmak gerçek bir teknik zorluk olacak.

Baş Mühendis Reinout Sterk, “Arabayı hiç arka arkaya birkaç saatten fazla sürmedik,” dedi ve “bu nedenle, araçtaki tüm parçaların, özellikle yakıt hücresinin bu 30 saate dayanacağını umuyoruz.” Ancak ekip, bunun başarılı olacağından ve yeni bir dünya rekoru kıracaklarından emin.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hollandalı Öğrenciler Toyota’nın Dünya Rekorunu Kırmaya Çalışıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör