Sudaki Antibiyotik Kirliliği Ciddi Boyutlara Ulaştı

blank
Sudaki Antibiyotik Kirliliği Ciddi Boyutlara Ulaştı

İçerik: Sudaki Antibiyotik Kirliliği Ciddi Boyutlara Ulaştı

Sudaki Antibiyotik Kirliliği Ciddi Boyutlara Ulaştı:

Bazen sanayileşmenin ve insan faaliyetinin çevremizdeki dünyayı ne kadar etkilediğini ve değiştirdiğini, önemli bir kirlilik haline geldiğini fark etmiyoruz. Bunun nedeni olarak yeraltı suları, nehirler, denizler ve okyanuslar giderek daha fazla kirleniyor. Düşük kaliteli su sadece hayvanlar ve bitkiler için değil, insanlık için de tehlikelidir.

Suda ne tür kimyasallar bulabileceğimizi hiç merak ettiniz mi? Hayal edebileceğimizden bile fazlası var. Burada suda bulunabilen ilaçlara odaklanıyoruz.

Bakteriyel enfeksiyonları yenmek için antibiyotikler kullanılır. Hayat kurtarırlar ve hem çiftlik hayvanları hem de insanlar için yaygın olarak kullanılırlar. Böylece canlı organizmaları etkileyebilecek ciddi bir su kirleticisi olarak çevrede kolaylıkla bulunabilirler. Sudaki varlıkları feci bir etkiye sahiptir. Neden?

Olumsuz etkileri ve antimikrobiyal direnç geliştirmeleri nedeniyle. Sonuç olarak, antibiyotikler etkisiz hale gelir, bu nedenle antibiyotiğe dirençli bakteriler vücuda bir kez saldırdığında, son derece tehlikeli olabilir. Bakterilerin antibiyotik direnci, hastalıkların yayılmasına yol açar ve bunun sonucunda daha ağır hastalıklara ve hatta ölüme maruz kalırız.

JCR Teknik Raporlarında, “Suyun Antimikrobiyal Direnç Üzerine Katkısı” (2019), 45 antibiyotiğe ilişkin dünya çapında 13 ülkeden veriler toplanmaktadır. Kanalizasyon arıtma tesisinden çıkan sularda en yaygın üç antibiyotiğin bulunduğu tespit edildi: sülfametoksazol, trimetoprim, siprofloksasin, levofloksasin ve B-laktam amoksisilin.

Hepsi, idrar yolu veya orta kulak gibi geniş çapta anlaşılan bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. İlginç bir şekilde, benzer konsantrasyonlar yüzey sularında da kaydedilmiştir, ancak kanalizasyon nehirlere ve göllere akarken bu maddelerin seyrelmesi nedeniyle daha düşük göstergeler beklenmiştir. Bununla birlikte, şu anda içme sularında antibiyotik bulaşma riskinin olmaması rahatlatıcıdır (kalıntıları o kadar küçüktür ki insanlar için tehdit oluşturmuyorlar).

Öte yandan, suların farklı bölgelerindeki antibiyotik problemleriyle uğraşıyoruz: hem tortullarda hem de sığ sularda yüzey, zemin ve organik madde. Bu durumlarda, en sorunlu yön, antibiyotiklerin daha büyük bileşiklere bağlanmasıdır. Bu nedenle, bu bileşenler öncülerinden çok daha toksik olabilir. Yine de, antibiyotiklerin balık çiftliklerinden ve tortulardan gelen kalıntılarla belirlenen bakteri direnci üzerindeki etkisi hakkında çok az şey biliniyor. Bununla birlikte, bazı araştırmalar suda çözünmüş organik maddenin bakteriler için antibiyotiklerin biyoyararlanımını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu durumda antibiyotik direnci sınırlıdır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Sudaki Antibiyotik Kirliliği Ciddi Boyutlara Ulaştı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Apple, Ormanları Restore Etmek İçin 200 Milyon Dolarlık Fon Başlattı

Apple, Ormanları Restore Etmek İçin 200 Milyon Dolarlık Fon Başlattı: Apple, 2030 yılına kadar karbon …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör