Yeni Bir Yüz Maskesi Prototipi Covid 19’u Tespit Edebilecek

blank
Yeni Bir Yüz Maskesi Prototipi Covid 19'u Tespit Edebilecek

İçerik: Yeni Bir Yüz Maskesi Prototipi Covid 19’u Tespit Edebilecek

Yeni Bir Yüz Maskesi Prototipi Covid 19’u Tespit Edebilecek:

Sensör teknolojisi, çeşitli patojenleri ve diğer tehditleri tespit eden giysiler oluşturmak için de kullanılabilir.

MIT ve Harvard Üniversitesi’ndeki mühendisler, takan kişiye yaklaşık 90 dakika içinde Covid-19 teşhisi koyabilen yeni bir yüz maskesi tasarladı. Maskeler, diğer yüz maskelerine takılabilen ve diğer virüsleri tespit etmek için uyarlanabilen küçük, tek kullanımlık sensörlerle gömülüdür.

Sensörler, araştırma ekibinin daha önce Ebola ve Zika gibi virüsler için kağıt tanılamada kullanılmak üzere geliştirdiği dondurularak kurutulmuş hücresel makinelere dayanıyor. Yeni bir çalışmada, araştırmacılar, sensörlerin yalnızca yüz maskelerine değil, laboratuvar önlüğü gibi giysilere de dahil edilebileceğini ve potansiyel olarak sağlık çalışanlarının çeşitli patojenlere veya diğer tehditlere maruz kalmasını izlemek için yeni bir yol sunduğunu gösterdi.

“Viral veya bakteriyel nükleik asitlerin yanı sıra sinir toksinleri de dahil olmak üzere toksik kimyasalları tespit etmek için çok çeşitli sentetik biyoloji sensörlerini dondurarak kurutabileceğimizi gösterdik. Bu platformun ilk müdahale ekipleri, sağlık personeli ve askeri personel için yeni nesil giyilebilir biyosensörleri mümkün kılabileceğini öngörüyoruz” diyor MIT Tıp Mühendisliği ve Bilim Enstitüsü (IMES) ve Departmanında Termeer Tıp Mühendisliği ve Bilim Profesörü James Collins. Biyoloji Mühendisliği Bölümü ve çalışmanın kıdemli yazarı.

Yüz maskesi sensörleri, testi gerçekleştirmeye hazır olduklarında kullanıcı tarafından etkinleştirilebilecek şekilde tasarlanmıştır ve sonuçlar, kullanıcı gizliliği için yalnızca maskenin içinde görüntülenir.

Harvard Üniversitesi’nin Wyss Biyolojiden Esinlenilmiş Mühendislik Enstitüsü’nde araştırma bilimcisi olan Peter Nguyen ve MIT’nin Abdul Latif Jameel Sağlıkta Makine Öğrenimi Kliniği’nde Girişim Kurucusu ve Wyss Enstitüsü’nde eski bir doktora sonrası araştırmacı olan Luis Soenksen, makalenin baş yazarlarıdır. Nature Biotechnology’de görünen .

Giyilebilir sensörler

Yeni giyilebilir sensörler ve tanısal yüz maskesi, Collins’in birkaç yıl önce geliştirmeye başladığı teknolojiye dayanıyor. 2014 yılında, belirli hedef moleküllere tepki veren sentetik gen ağları oluşturmak için gereken proteinlerin ve nükleik asitlerin kağıda gömülebileceğini gösterdi ve bu yaklaşımı Ebola ve Zika virüsleri için kağıt tanılama oluşturmak için kullandı. Collins, 2017’de Feng Zhang’ın laboratuvarı ile çalışırken, SHERLOCK olarak bilinen, CRISPR enzimlerine dayanan ve nükleik asitlerin son derece hassas tespitine izin veren başka bir hücresiz sensör sistemi geliştirdi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yeni Bir Yüz Maskesi Prototipi Covid 19’u Tespit Edebilecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor

Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor Yakın Doğu Üniversitesi araştırmacılarının ABD Gıda …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör