Bilim Adamları Yeni Bir Yapay Deri Geliştirdi

blank
Bilim Adamları Yeni Bir Yapay Deri Geliştirdi

İçerik: Bilim Adamları Yeni Bir Yapay Deri Geliştirdi

Bilim Adamları Yeni Bir Yapay Deri Geliştirdi:

Stanford araştırmacıları, henüz hayal bile edilemeyen uygulamaları gerçekleştirmek için vücutla birlikte esneyen gerilebilir devreler oluşturmak için cilt benzeri malzemeler üzerine yoğun transistör dizilerinin nasıl yazdırılacağını gösteriyor.

Kimya mühendisi Zhenan Bao ve Stanford’daki araştırmacılardan oluşan ekibi, neredeyse yirmi yılını, gerilebilen, katlanabilen, bükülebilen ve bükülebilen -sürekli çalışan – ve ardından her seferinde hatasız bir şekilde geri kapanabilen cilt benzeri entegre devreler geliştirmeye çalışarak geçirdi. Bu tür devreler, giyilebilir ve implante edilebilir ürünlerin bir gününün habercisidir, ancak her zaman bir engel vardır.

Yani, “Ticarileştirmeyi mümkün kılacak kadar büyük miktarlarda tamamen yeni bir teknoloji nasıl üretilir?” dedi Bao.

Bao ve ekibi bir çözüm bulduklarını düşünüyor. Yeni bir çalışmada grup, katı silikon çipler yapmak için tasarlanmış aynı ekipmanı kullanarak kauçuksu, deri benzeri malzemeler üzerine gerilebilir ancak dayanıklı entegre devreleri nasıl bastıklarını açıklıyor – bu, dökümhaneleri değiştirerek ticarileştirmeye geçişi kolaylaştırabilecek bir başarı. bugün gerilebilir devreler üretmek için katı devreler yapıyor.

blank

Science dergisinin bu haftaki sayısında ayrıntılı olarak açıklanan süreç, araştırmacıların tek bir santimetre kare gerilebilir devrede 40.000’den fazla transistörü sıkıştırmasına izin verdi, ancak ekip bu sayının iki katına ulaşabileceğini düşünüyor. Bu, silikon çipler üzerinde aynı alana sıkıştırılabilen milyarlarca transistörden hala çok uzak olsa da, cilt üstü sensörler, vücut ölçeğinde ağlar ve implante edilebilir biyoelektronik için henüz uygulanmayan uygulamalarla basit devreler oluşturmak yeterli olacaktır. hayal olun.

“Bizim yöntemimiz, elastik transistör yoğunluğunu, şimdiye kadar başka herhangi birinin başardığının 100 katından fazla artırıyor. Ve bunu, elektronik veya mekanik performanstan hiçbir şeyden ödün vermeden transistörlerde mükemmel bir tekdüzelik ile yapıyor, “diyor makalenin başyazarı olan doktora sonrası araştırmacı Yu-Qing Zheng.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bilim Adamları Yeni Bir Yapay Deri Geliştirdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor

Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor Yakın Doğu Üniversitesi araştırmacılarının ABD Gıda …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör