İnsansı Robotları Nasıl Bir Gelecek Bekliyor

blank
İnsansı Robotları Nasıl Bir Gelecek Bekliyor

İçerik: İnsansı Robotları Nasıl Bir Gelecek Bekliyor

İnsansı Robotları Nasıl Bir Gelecek Bekliyor:

Teknoloji devresinin yıldızı olan insansı robot – ama şimdi Pepper’ın sahipleri üretimi durdurdu. Bu haftanın Teknoloji Çadırında, bize benzeyen robotlara olan aşkımızı kaybedip kaybetmediğimizi keşfediyoruz.

Pepper’ın sevimli yüzü ve hoş sesiyle yıldız olması şaşırtıcı değil. 2012 yılında Japon SoftBank’ın robotik bölümü haline gelen Fransız şirket Aldebaran tarafından yaratılan robot, her yerde görünüyordu.

Las Vegas’taki CES’te, Paris’teki Innorobo gösterisinde ve yapay zeka üzerine bir tartışmada aynı sahneyi paylaştığımız Cheltenham Bilim Festivali’nde onunla tanıştım (Pepper’a “onu” demek her zaman bir cazibe olmuştur)

Pepper, AI’nın eğitim üzerindeki etkisi hakkında “kanıt vermek” için Avam Kamarası seçim komitesinin önüne bile çıktı. Ve çoğu kişinin robot hakkında hissettiği artan rahatsızlığı özetleyen bu oldukça utanç verici olaydı. Pepper, milletvekillerinin sorularını yanıtlamak yerine robotik zekasının sınırlarını gösteren basit bir açıklama yapmak üzere programlanmıştı.

SoftBank bu hafta BBC’ye, müze rehberlerinden ofis resepsiyonistlerine ve spor etkinliklerinde ponpon kızlara kadar her şey olarak pazarlanan yeni Peppers’ın üretimini “duraklattığını” doğruladı. Reuters’e göre, Fransız robotik bölümündeki personelin yarısını işten çıkaran Japon şirketi, yalnızca üretimin ihtiyaç duyulduğunda yeniden başlayacağını söyleyecekti.

Kanada’daki Waterloo Üniversitesi’nde akıllı robotik profesörü Kerstin Dautenhahn, Tech Tent’e Pepper ile çalıştığını ve bundan oldukça hoşlandığını söylüyor: “Çok sosyal bir robot, konuşabiliyor, dans edebiliyor, belirli numaralar yapabiliyor.”

Ama amacı hakkında ciddi soruları var: “Bu robotun kullanımı oldukça sınırlı çünkü dans etmek ve etkileyici görünmek dışında aslında ne yapabilir?”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: İnsansı Robotları Nasıl Bir Gelecek Bekliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi. Araştırmacılar, talep üzerine yeniden programlanabilen bir elektronik çipin yapay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör