Porsche SUV Ailesinin Yeni 640 HP’lik Üyesi Cayenne Turbo GT

blank
Porsche SUV Ailesinin Yeni 640 HP'lik Üyesi Cayenne Turbo GT

İçerik: Porsche SUV Ailesinin Yeni 640 HP’lik Üyesi Cayenne Turbo GT

Porsche SUV Ailesinin Yeni 640 HP’lik Üyesi Cayenne Turbo GT:

Porsche Cayenne model ailesinin yeni üyesi çok daha sportif: 640 PS’li 8 litrelik çift turbo V8 motor, Cayenne Turbo GT’yi bir yarış karakteri yapıyor.

Porsche, Cayenne model yelpazesine sportif bir üye ekliyor: Maksimum performans ve yol tutuşu için tasarlanan yeni Cayenne Turbo GT, olağanüstü sürüş dinamiklerini yüksek derecede günlük sürüşle birleştiriyor. 640 PS’li 8 litrelik çift turbo V8 motor, modelin olağanüstü sürüş özelliklerinin temelini oluşturuyor.

blank

Cayenne Turbo Coupé’den 90 PS daha fazla güç ve 850 Nm’ye 80 Nm maksimum tork ile Cayenne Turbo GT, coupe gövde versiyonundan 0,6 saniye daha kısa sürer; Sadece 100 saniyede 3,3’ten 0 km/s hıza çıkabiliyor. Yeni SUV modelinin maksimum hızı da 14 km/s artarak 300 km/s’ye ulaşıyor.

Daha da sportif hatlara sahip dört kişilik Cayenne Turbo GT, standart olarak sunulan tüm şasi sistemleri ve bu model için özel olarak geliştirilmiş performans lastikleriyle öne çıkıyor. Güç aktarma organları ve şasi de Cayenne Turbo GT için özel olarak tasarlanmış bir yapıya sahip. Bu sayede yarış pisti özelliğine sahip bir kimliğe de sahip olur. Cayenne Turbo GT, Lars Kern’in 7 km’lik Nürburgring Nordschleife pistinde 20:832 dakikalık tur süresiyle kırdığı resmi SUV rekoru ile bu yeteneğini kanıtlıyor.

blank

Cayenne Turbo Coupé ile karşılaştırıldığında, Turbo GT 17 mm daha alçak. Buna göre, hem pasif şasi bileşenleri hem de aktif kontrol sistemleri yeniden tasarlandı, kullanım ve performans için optimize edildi. Ayrıca, aralarındaki mükemmel etkileşimin bir göstergesi olarak özel kalibrasyon ön plana çıkar. Örneğin, üç odacıklı havalı süspansiyon direnci yüzde 15’e kadar artırıldı. Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimine (PASM) ek olarak, hıza duyarlı direksiyon ve arka aks direksiyon sistemleri de uyarlanmıştır. Porsche Dinamik Şasi Kontrolü (PDCC) aktif devrilme stabilizasyon sistemi artık performans odaklı kontrol yazılımı ile çalışıyor. Sonuç, daha yüksek viraj alma hızlarında daha hassas bir direksiyon stilinin yanı sıra yuvarlanma direnci ve yol tutuşudur.

Paralel olarak, Porsche Tork Dağıtım Sistemi daha yüksek tork sapma oranları sağlar. Kapsamlı bir şekilde optimize edilmiş ön aks ayrıca yol tutuşunu da artırır. Turbo Coupé ile karşılaştırıldığında, ön tekerlekler bir inç daha geniş ve negatif kamber açısı 0,45 derece artırıldı, bu da Turbo GT için özel olarak geliştirilen yeni 22 inç Pirelli P Zero Corsa performans lastiklerine daha geniş bir temas alanı sağlıyor. Frenleme görevleri, standart donanımlı Porsche Seramik Kompozit Fren Sistemi (PCCB) tarafından gerçekleştirilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Porsche SUV Ailesinin Yeni 640 HP’lik Üyesi Cayenne Turbo GT

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Tesla, Full Self Driving 10 Beta’yı Kullanıma Sunuyor

Tesla, Full Self Driving 10 Beta’yı Kullanıma Sunuyor:Tesla’nın son büyük Tam Kendi Kendine Sürüş beta …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör