Twitter, Hükümet Emriyle Hindistan’daki Korumalarını Kaybediyor

blank
Twitter, Hükümet Emriyle Hindistan'daki Korumalarını Kaybediyor

İçerik: Twitter, Hükümet Emriyle Hindistan’daki Korumalarını Kaybediyor

Twitter, Hükümet Emriyle Hindistan’daki Korumalarını Kaybediyor:

Hindistan hükümeti bir mahkeme başvurusunda, Twitter’ın ülkenin BT kurallarına uymaması nedeniyle Hindistan’da kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe karşı sorumluluk korumasını kaybettiğini söyledi. TechCrunch’a göre, bu hareket, şirketin yöneticilerini platformundaki sakıncalı materyaller nedeniyle cezai suçlamalara karşı savunmasız bırakabilir.

Hindistan polisi şirkete veya yetkililerine karşı, bazıları çocuk pornografisi ve küfür içerikli olmak üzere en az beş dava açtı. Kısa süre önce Uttar Pradesh eyaletindeki polise Twitter’ın Hindistan’daki başkanı Manish Maheshwari hakkında tartışmalı Keşmir bölgesini ayrı bir ülke olarak gösteren bir Hindistan haritasının yayınlanmasıyla ilgili bir rapor sunuldu.

Twitter, Şubat ayında duyurulan Bilgi Teknolojisi (Aracı Yönergeleri ve Dijital Medya Etik Kuralları) Kuralları adı verilen yeni internet düzenlemeleri konusunda Hindistan hükümetiyle bir anlaşmazlık yaşıyor. Sosyal medya şirketlerinin içeriği yasal bir bildirimden sonraki 36 saat içinde kaldırmasını ve rahatsız edici materyalleri kaldırmak için otomatik süreçler kullanmasını şart koşuyorlar. Platformlar ayrıca uyum, şikayet ve kolluk kuvvetleriyle koordinasyon için Hindistan’da ikamet etmesi gereken üç tam zamanlı yönetici atamalıdır.

Twitter’ın yerleşik şikayet memuru Dharmendra Chatur, anlaşmazlığın ilk zayiatı oldu. Yönetici, Haziran ayı sonlarında görevinden istifa etti. Şirket daha önce yasaya uymak için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu belirtmişti. Bu arada Twitter, hükümetin geçen yıl Hindistan’da patlak veren çiftçi protestolarıyla bağlantılı hesapları kapatma taleplerine boyun eğdi. Bununla birlikte, iktidardaki BJP partisinin üyelerinin tweetlerini “manipüle edilmiş medya” olarak etiketleme kararı üzerine yetkililerin öfkesini de çekti.

Aylarca süren tehditlerin ardından Hindistan hükümeti, Twitter’ın kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe karşı bağışıklığını kaybettiğini resmen açıkladı. 5 Temmuz tarihli bir dosyada, BT Bakanlığı Yeni Delhi’deki Yüksek Mahkemeye kararının Twitter’ın BT yasasını ihlal etmesinin bir sonucu olduğunu söyledi. Yorum için Twitter’a ulaştık.

Hindistan’ın bilgi ve teknoloji bakanı Ravi Shankar geçtiğimiz günlerde diğer ABD teknoloji devlerini kurallara uydukları için övdü. İlgili uyumluluk raporlarının bir parçası olarak Facebook, 15 Mayıs ile 15 Haziran arasında 30 milyon parça içeriğe karşı harekete geçtiğini iddia etti; yan kuruluşu Instagram aynı dönemde yaklaşık iki milyon gönderiyi kaldırdı; ve Google, 59.350 sakıncalı gönderiyi kaldırdığını söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Twitter, Hükümet Emriyle Hindistan’daki Korumalarını Kaybediyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör