AKSUNGUR İHA Yerli TEI-PD-170 Motoruyla Uçacak

blank
AKSUNGUR İHA Yerli TEI-PD-170 Motoruyla Uçacak

İçerik: AKSUNGUR İHA Yerli TEI-PD-170 Motoruyla Uçacak

AKSUNGUR İHA Yerli TEI-PD-170 Motoruyla Uçacak:

Teknopark Ar-Ge ve Teknoloji Dergisi Target’in 11. sayısında TEI TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut F. Akşit ile yapılan röportajda önemli detaylara yer verildi. 170 adetlik ilk parti üretimini gerçekleştirdiğimiz TEI-PD13 motorumuzun Aralık 2019 itibariyle seri üretimine ve teslimatlarına devam ediyoruz.

TEI-PD170’in Aksungur platformuna entegrasyonu TAI tarafından tamamlanmak üzere. Aksungur ile önümüzdeki haftalarda uçuşların başlaması bekleniyor. Bunun dışında Baykar platformlarına entegrasyon ve yer testleri için Baykar’a 3 adet motor teslim edilmiştir.

Yerlilik oranı şimdiden yüzde 170’i aşan TEI-PD95 motorumuzun altyapısını temel alarak geliştirdiğimiz pistonlu motorlar grubumuzun bir diğer önemli üyesi olan TEI-PD222 motorumuz ise ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilmeye devam ediyor. Kalkış gücü 222 beygir olan MALE sınıfı insansız hava araçlarının güç ihtiyaçları.

AKSUNGUR, KGK-SİHA-55 ile hedefi 82 km’den vuracak
TÜBİTAK SAGE tarafından UPS-82 üzerinden SİHA’lar için özel olarak geliştirilen KGK-SİHA-82 ile 55 km menzildeki hedefler yüksek hassasiyetle vurulabiliyor. AKSUNGUR SİHA’dan iki adet taşınabilir KGK-SİHA-82 mühimmatının toplam ağırlığı 700 kg. KGK-SİHA-82, entegre ANS/AKS (INS/GPS) ile hassas vuruş kabiliyetine sahiptir.

blank

Nisan 2021’de AKSUNGUR SİHA, ilk kez ateşlediği 82 kg KGK-SİHA-30 ile 340 km menzilde hedefi başarıyla vurdu. SSB İsmail Demir ile ilgili olarak, “Yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz. Yeni mühimmat deneme atışları ile SİHA’larımız güçleniyor. AKSUNGUR SİHA ilk kez 82 kg KGK-SİHA-30 ile 340 km menzilde hedefi başarıyla vurdu” dedi. açıklamalarına yer vermişti.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen KGK-SİHA-82 faydalı yükü ile Ankara’dan havalanan AKSUNGUR, uydu kontrollü Sinop açıklarına çıkarak 30 fit yükseklikte 20.000 km menzilden hedefi başarıyla vurdu. 30 km menzili başarıyla ateşleyen AKSUNGUR, yakın gelecekte KGK-SİHA-45 ile menzili 82 km’ye çıkararak bir başarıya daha imza atmayı hedefliyor.

Bayraktar AKINCI TİHA ilk atış testini tamamladı
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde yürütülen proje kapsamında, BAYKAR’ın yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği Bayraktar AKINCI TİHA (Saldırı İnsansız Hava Aracı), 22 Nisan’da ilk atış testini başarıyla tamamladı.

BAYKAR’ın yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği Bayraktar AKINCI TİHA, 22 Nisan 2021 tarihinde ilk atış testini başarıyla tamamladı. Roketsan’ın milli olarak geliştirdiği akıllı mühimmat MAM-C, MAM-L ve MAM-T ilk kez kullanıldı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: AKSUNGUR İHA Yerli TEI-PD-170 Motoruyla Uçacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör