Askeriye Ne Tür Teknolojiler Kullanıyor?

blank
Askeriye Ne Tür Teknolojiler Kullanıyor?

İçerik: Askeriye Ne Tür Teknolojiler Kullanıyor?

Askeriye Ne Tür Teknolojiler Kullanıyor?:

Teknoloji her zaman ordunun hedefi olmuştur. Çok az kuruluş, ordunun çeşitli kollarının yaptığı gibi teknolojiyi yaratır, uyarlar ve benimser. Bu esastır çünkü düşman kuvvetlerine karşı rekabet avantajlarını koruma meselesidir.

Yirmi yıl önce, keşif ve savaş yürüten insansız araçların olacağı fikri bilim kurgu olarak yazılacaktı. Günümüzde insansız hava araçları, insan askerler için çok tehlikeli sayılan görevlere gönderiliyor.

Ordu, 20 yıl sonra küresel sıcak noktalara taşıyacağı teknoloji üzerinde şimdiden çalışıyor ve şu anda kullandıkları teknoloji tüm dünyada fark yaratıyor.

Mevcut ve gelişmekte olan askeri teknolojiler
Bunlar, askeri operasyonlarda kullanımda olan veya test edilmekte olan teknolojilerdir.

Gizleme teknolojileri
Star Trek hayranıysanız, gemiyi tehditlere karşı görünmez kılmak için dünya dışı gizleme teknolojilerini kullanan bir gemi olan Romulan Yırtıcı Kuş hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Ordu bu kadar gelişmiş bir şeye sahip değil. Ancak, benzer şekillerde çalışan teknolojilere zaten sahipler. Örneğin, görünmez uçaklar yüzeyde soğutulur, böylece normal radar teknolojileri tarafından algılanabilen ısı imzaları yaymazlar. Ayrıca etraflarındaki ışığı “büken” özel boyalarla kaplıdırlar. Görmek için ışığa ihtiyacımız olduğundan, bu sürece müdahale eden herhangi bir şey bir nesneyi görmeyi son derece zorlaştırır.

Bu teknolojinin, askerleri gerçekten kamufle edecek ve düşman gözlerine görünmez hale getirecek malzemeler yaratmak için geliştirilebileceği umulmaktadır.

Enerji silahları
Lazer düşünüyorsanız, haklısınız. Ordu, savaşlarda yönlendirilmiş enerji silahları kullanma olasılığını araştırıyor.

Bu silahlar mikrodalgalar, lazerler ve parçacık ışını teknolojisinin kullanımını içerecek ve bu tür silahların birkaç prototipinin geliştirildiği, ancak bunların gerçek savaşta kullanılmasına hala biraz zaman olduğu bildiriliyor.

Bu teknolojinin mükemmelleştirilmesi ve sahada kullanılması durumunda elde edilecek önemli askeri avantajlar vardır. Normal mermilere uygulanan fizik yasaları, yönlendirilmiş enerji silahlarına uygulanmaz. Yörüngeleri rüzgar ve görüş görüşlerinden etkilenmeyecektir. Daha uzun menzilli, sessiz ve görünmez olacaklar. Ayrıca taşımaları daha kolay olacaktır.

Savunma plazma alanları
Cumartesi sabahı çizgi film karakterlerinin kendi oluşturdukları güç alanları ile gelen ışınları engellediğini gördünüz, ama bu sadece bir çizgi film, değil mi?

Bilim kurgu alanına doğru ilerleyen ordu, düşman silahlarını saptırmak için plazmanın kullanılabileceği yolları bulmak için sivil savunma müteahhitleriyle birlikte çalışıyor. Havan mermilerinden korunmak için tankların ve diğer ağır araçların yanına bir plazma duvarı yerleştirilebileceği öngörülmektedir.

Bununla birlikte, bilim adamları hala plazmayı bu şekilde çalıştırmanın mekaniğini çözdüğü için, bu hala çok varsayımsaldır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Askeriye Ne Tür Teknolojiler Kullanıyor?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör