Gökbilimciler Samanyolundan Daha Büyük Kozmik Bulut Keşfettiler

blank
Gökbilimciler Samanyolundan Daha Büyük Kozmik Bulut Keşfettiler

İçerik: Gökbilimciler Samanyolundan Daha Büyük Kozmik Bulut Keşfettiler

Gökbilimciler Samanyolundan Daha Büyük Kozmik Bulut Keşfettiler:

Bir gökbilimciler ekibi, uzayda Samanyolu galaksisinden daha büyük, büyük bir sıcak, hafifçe parlayan gaz bulutu keşfetti. Türünün ilk örneği olan kozmik gaz bulutunun bir galaksiden sıyrılmış olabileceğini söylediler. En şaşırtıcı buldukları şey, bulutun dağılmadan yüz milyonlarca yıl boyunca bir arada kalmasıydı. ABD, Huntsville, Alabama Üniversitesi’nden gökbilimci Chong Ge liderliğindeki ekip, Çok Büyük Teleskop (VLT) üzerinde Avrupa Güney Gözlemevi’nin (ESO) XMM-Newton X-ray teleskopunu ve Çok Birimli Spektroskopik Gezgini (MUSE) kullandı. Çalışmayı yürütmek için Subaru Teleskobu ile birlikte.

Araştırmacılar, X-ışını emisyonunu analiz ettikten sonra, bulutun başlangıçta tahmin ettiklerinden daha büyük olduğunu buldular. Bulutun kütlesinin Güneş’inkinin yaklaşık 10 milyar katı olabileceğini söylediler.

“Küme içi ortam kümelenmesinin bir işaret direği olarak bir H α/X-ışını yetim bulutu” başlıklı çalışma, Kraliyet Astronomi Topluluğunun Aylık Bildirimlerinde yayınlandı. Çalışmanın tamamına buradan ulaşılabilir.

Huntsville’deki Alabama Üniversitesi’nden fizikçi Ming Sun, bunun heyecan verici ve şaşırtıcı bir keşif olduğunu söyledi. Sun, “Doğa bilimlerinin en eskisi olarak astronomide yeni sürprizlerin her zaman orada olduğunu gösteriyor.” Dedi.

Çalışma, bulutun sıcaklığının 10.000 ila 10.000.000 Kelvin arasında değiştiğini gösterdi. Bu, galaksilerde bulunan gazla tutarlıdır ve bulut gazının uzayda hareket ederken bir galaksiden koptuğunun bir göstergesidir.

Gökbilimcilerin anlamak istediği bulutun diğer yönlerinden biri, gazın yüz milyonlarca yıl önce galaksisinden sıyrılmasına rağmen nasıl dağılmadığıydı. Bir manyetik alanın gaz bulutunu istikrarsızlıklara karşı uzun süre bir arada tutabileceğini bulmak için hesaplamalar yaptılar. Bunu söyledikten sonra bilim adamları, bulutun kütlesi göz önüne alındığında, koptuğu galaksinin de “büyük ve kütleli” olduğu sonucuna vardılar ve bu, hangi galaksi olduğunu takip etmelerine yardımcı olabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Gökbilimciler Samanyolundan Daha Büyük Kozmik Bulut Keşfettiler

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör