Trump Twitter, Facebook ve YouTube’a Dava Açtı

blank
Trump Twitter, Facebook ve YouTube'a Dava Açtı

İçerik: Trump Twitter, Facebook ve YouTube’a Dava Açtı

Trump Twitter, Facebook ve YouTube’a Dava Açtı:

Beklendiği gibi, eski Başkan Donald Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Facebook, Twitter ve YouTube’un yanı sıra her bir şirketin CEO’suna karşı dava açmayı planladığını duyurdu. Trump, Bedminster, New Jersey’deki bir basın toplantısında yasal teklifi açıkladı ve davanın “gölge yasağının sona ermesi, susturma ve çok iyi bildiğiniz iptalin durdurulması” ile sonuçlanacağına söz verdi. Birçoğu tütün endüstrisinden geldiğini söylediği Trump ve avukatları, davaları Florida’nın Güney Bölgesi’nde açmayı planlıyor ve her biri için toplu dava statüsü almayı umuyor.

Trump, teknoloji devlerinin İlk Değişiklik haklarını ihlal ettiğini iddia ediyor ve hatta Facebook’u davalardan birinde “devlet aktörü” olarak nitelendiriyor. Alphabet CEO’su Sundar Pichai’ye karşı açılan dava, YouTube’u sanık olarak gösteriyor. Trump, “Bizim davamız bu sansürün anayasaya aykırı olduğunu kanıtlayacak” dedi ve her bir şirketten cezai tazminat talep etmeyi planladığını da sözlerine ekledi. Florida’da dava açma kararı, Trump için erken bir barikat olabilir. Reuters tarafından belirtildiği gibi, hem Facebook hem de Twitter hizmet şartlarında, kendilerine karşı açılan herhangi bir davanın Kaliforniya’daki belirli mahkemelerde yapılması gerektiğini belirtiyor.

6 Ocak ABD Capitol isyanının ardından hem Twitter hem de Facebook, Trump’ı kendi platformlarından askıya aldı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg o sırada, “Başkan’ın bu dönemde hizmetimizi kullanmaya devam etmesine izin vermenin risklerinin çok büyük olduğuna inanıyoruz.” Dedi. Eylem, Facebook Gözetim Kurulu’nun şirketin eski başkanı askıya almasının “uygun” olduğunu söylemesinden iki aydan fazla bir süre sonra geldi. Facebook şu anda yasağı en az Ocak 2023’e kadar sürdürmeyi planlıyor. Kararın ardından Trump, Facebook’un eylemlerini “toplam bir rezalet ve ülkemiz için bir utanç” olarak nitelendirdi.

Yorum için Facebook ve YouTube’a ulaştık ve şirketlerden haber aldığımızda bu makaleyi güncelleyeceğiz. Twitter yorum yapmaktan kaçındı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Trump Twitter, Facebook ve YouTube’a Dava Açtı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör