Aston Martin Valkyrie AMR Pro, Le Mans’ta Görücüye Çıktı

blank
Aston Martin Valkyrie AMR Pro, Le Mans'ta Görücüye Çıktı

İçerik: Aston Martin Valkyrie AMR Pro, Le Mans’ta Görücüye Çıktı

Aston Martin Valkyrie AMR Pro, Le Mans’ta Görücüye Çıktı:

Üç yıl önce Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan Aston Martin Valkyrie AMR Pro, sıra dışı teknolojileri ve piste özel yapısıyla şimdiden otomobil tutkunlarını heyecanlandırdı.

Adrian Newey tarafından tasarlanan Valkyrie’nin karayolu taşıt versiyonunu üreten İngiliz devi Aston Martin, Le Mans 24 Saat yarışının yeni hiper otomobil sınıfı üzerinde de çalışıyordu. Ve beklenen açıklama geldi! Kardeşinin tam iki katı bastırma kuvveti üreten Aston Martin Valkyrie AMR Pro, 2021 Ağustos tarihlerinde Fransa’da düzenlenen 21. Le Mans 22 Saat yarışında piste çıkıyor.

Aston Martin Valkyrie AMR Pro’nun Doğuşu
Aston Martin, Adrian Newey, Red Bull Advanced Technologies (RBAT) ve mühendislik ortağı Multimatic, 2019’ten beri yeni hiper otomobil sınıfında Le Mans 24 Hours yarışını kazanmayı hedefleyen bir Aston Martin Valkyrie yarış arabasının tasarımı üzerinde çalışıyor. Bu gelişmiş tasarım, yeni Valkyrie AMR Pro’nun temelini oluşturdu. İlk kez 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan konsept tasarımı, Valkyrie platformundan daha fazla performans elde etmek için yapılan bir ön çalışmaydı. Yeni Valkyrie AMR Pro, Le Mans projesinin yarış için optimize edilmiş versiyonu…

Red Bull Advanced Technologies (RBAT) ile teknoloji ortaklığını sürdüren Valkyrie AMR Pro, benzeri görülmemiş güce ve akıllara durgunluk veren yeteneklere sahip bir otomobil. Valkyrie şasisinin 380 mm uzatılmış dingil mesafesi ile benzersiz bir versiyonunu kullanıyor. Valkyrie AMR Pro ayrıca 266 mm ek uzunluk ekleyen agresif bir aerodinamik pakete sahiptir.

Gövdenin altındaki hava akışı sayesinde olağanüstü bir bastırma kuvveti üretirken Valkyrie’nin iki katı bastırma kuvveti sağlar.

Aston Martin mühendisleri hibrit motordan vazgeçerek, hafifliğin ön planda olduğu AMR Pro’da en hafif ağırlık ve en hızlı tur sürelerinin peşinde koşuyor. Valkyrie AMR Pro, Cosworth yapımı 6.5 litrelik doğal emişli V12 motorunun değiştirilmiş bir versiyonundan güç alıyor. 11.000 rpm’ye ulaşan bu içten yanmalı şaheser, 1000 beygir gücüne sahiptir. Ağırlık tasarrufu; Hibrit sistemin silinmesinin yanı sıra, ultra hafif karbon fiber gövde, karbon süspansiyon salıncakları ve Perspex ön cam ve yan camlar da dahil olmak üzere bir dizi değişiklik var.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Aston Martin Valkyrie AMR Pro, Le Mans’ta Görücüye Çıktı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör