Astronotlar Çin’in İlk Tandem Uzay Yürüyüşünü Tamamladı

blank
Astronotlar Çin'in İlk Tandem Uzay Yürüyüşünü Tamamladı

İçerik: Astronotlar Çin’in İlk Tandem Uzay Yürüyüşünü Tamamladı

Astronotlar Çin’in İlk Tandem Uzay Yürüyüşünü Tamamladı:

Shenzhou-12 astronotu Boming Liu, 3 Temmuz günü saat 20:11 ET’de istasyondan ayrıldı ve daha sonra ekip arkadaşı Hongbo Tang da ona katıldı. Bu arada, görevin komutanı Haisheng Nie, onları desteklemek için Tianhe “Cennetlerin Uyumu” mürettebat modülünün içinde kaldı.

İki astronot, Çin’in yeni nesil Feitian EVA takımlarını giyerken modülün robotik kolu üzerinde çalışmak için dışarı çıktı. Tüm zaman boyunca, Dünya yüzeyinin yaklaşık 380 kilometre (236 mil) üzerindeydiler. Kurdukları bileşenler, Çin yeni uzay istasyonunu 2022’de tamamlamaya çalıştığı için gelecekteki misyonlara yardımcı olacak. Liu ve Tang, Tianhe’ye yaklaşık olarak 2:57 AM ET’de geri döndüler ve tüm uzay yürüyüşünü yedi saat civarında yaptılar.

Çin’in İnsanlı Uzay Ajansı yaptığı açıklamada, “Astronotlar Liu Boming ve Tang Hongbo’nun Tianhe çekirdek modülüne güvenli dönüşü, ülkemizin uzay istasyonu yapımındaki ilk uzay yürüyüşünün tam başarısını işaret ediyor” dedi.

Çinli bir astronot en son 2008’de Zhigang Zhai’nin Çin’i bir uzay yürüyüşünü tamamlayan üçüncü ülke olarak tarih kitaplarına koyduğu zamandı. Geçen yıl, ülke ilk keşif aracını Mars’a başarıyla indirdi ve Ay’dan kaya ve toprak örnekleri aldı. Ülkenin uzay ajansı, Shenzhou-12 ekibi bu yıl sonra Dünya’ya dönmeden önce ikinci bir uzay yürüyüşü planlıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Astronotlar Çin’in İlk Tandem Uzay Yürüyüşünü Tamamladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör