Moderna, mRNA Tabanlı Grip Aşısı İçin Klinik Denemelere Başlıyor

blank
Moderna, mRNA Tabanlı Grip Aşısı İçin Klinik Denemelere Başlıyor

İçerik: Moderna, mRNA Tabanlı Grip Aşısı İçin Klinik Denemelere Başlıyor

Moderna, mRNA Tabanlı Grip Aşısı İçin Klinik Denemelere Başlıyor:

Şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Moderna’nın mRNA’dan türetilen mevsimsel grip aşısını ilk kez bir Faz 1/2 klinik çalışmasının bir parçası olarak bir insan gönüllüye enjekte ettiğini duyurdu.

Bu, bir Moderna açıklamasına göre, öncelikle tedavinin “güvenlik, reaktojenite ve immünojenisite” hakkında temel bir anlayış oluşturmaya yönelik yeni aşı teknolojisi için çok erken bir testtir. Aşı olarak adlandırılan mRNA-1010, A H1N1, H3N2, influenza B Yamagata ve influenza B Victoria dahil olmak üzere virüsün en yaygın dört suşuna karşı etkili olacak şekilde tasarlanmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bu suşlar her yıl 3 ila 5 milyon şiddetli grip vakasına neden oluyor ve bu da yılda 650.000’e kadar grip kaynaklı solunum ölümüyle sonuçlanıyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun kabaca yüzde 8’i her kış grip oluyor. Şirket, bu aşının geleneksel grip aşılarının mevcut yüzde 40 ila 60 etkinlik oranından daha güçlü olduğunu kanıtlayacağını umuyor.

Kliniğe giren ilk mRNA mevsimsel grip aşısı adayımız olan mRNA-1010’un bu Faz 1/2 çalışmasına başlamış olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Moderna CEO’su Stéphane Bancel, mevsimsel grip aşısı adaylarımızın gelecekteki kombinasyon solunum aşılarımızın önemli bir bileşeni olmasını bekliyoruz” dedi. “Solunum kombinasyon aşıları, genel mRNA aşı stratejimizin önemli bir ayağıdır. MRNA aşılarının avantajlarının, birden fazla virüse karşı koruma sağlamak için farklı antijenleri birleştirme yeteneğini ve influenza, SARS-CoV-2 ve RSV gibi solunum yolu virüslerinin gelişimine hızla yanıt verme yeteneğini içerdiğine inanıyoruz. Vizyonumuz, insanların en sorunlu solunum virüslerine karşı yüksek etkili koruma için her düşüşte bir atış yapabilmeleri için bir mRNA kombinasyon aşısı geliştirmektir.”

Bu aşı, şirketin 2020’de COVID-19 tedavisini geliştirmek için kullandığı aynı genomik teknikler kullanılarak üretildi. Bu teknik, bir bağışıklık tepkisi başlatmak ve vücudu geleceğe karşı hazırlamak için viral DNA parçalarını çoğaltmak için insan vücudunun kendi hücrelerini kullanarak çalışır. enfeksiyon. Bu yöntem, virüsün tamamını (zayıflamış veya ölü) değil, sadece genetik kodunun bir doğumunu gerektirdiğinden, mRNA aşıları, sıtma, TB, hatta kanser dahil olmak üzere herhangi bir sayıda ölümcül modern hastalığa uygulanabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Moderna, mRNA Tabanlı Grip Aşısı İçin Klinik Denemelere Başlıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni Corona Test Yöntemi 10 Dakikada Sonuç Veriyor

Yeni Corona Test Yöntemi 10 Dakikada Sonuç Veriyor: Çinli bilim adamları, küçük bir torbayı 10 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör