Dronlar Göktaşı Etki Alanlarını Bulmayı Öğreniyor

blank
Dronlar Göktaşı Etki Alanlarını Bulmayı Öğreniyor

İçerik: Dronlar Göktaşı Etki Alanlarını Bulmayı Öğreniyor

Dronlar Göktaşı Etki Alanlarını Bulmayı Öğreniyor:

Büyük göktaşlarını (veya kraterlerini) Dünya’ya ulaştıktan sonra bulmak kolaydır, ancak daha küçük olanlar genellikle ihmal edilir – bilim adamları bunların yüzde 2’sinden daha azını kurtarır. Ancak yakında, işi yapması için bir robot gönderme meselesi olabilir. Universe Today, araştırmacıların, “gizli” (gözlemciler düşüşü izlemiş olsa bile) veya basitçe erişilemeyen çarpma bölgelerindeki daha küçük göktaşlarını bulmak için makine öğrenimini kullanan otonom dronlara sahip bir sistem geliştirdiğini bildiriyor.

Teknoloji, hem çevrimiçi görüntülerden hem de ekibin koleksiyonundan sahnelenen çekimlerden eğitim görüntülerine dayalı olarak göktaşlarını tanımak için evrişimli sinir ağlarının bir karışımını kullanır. Bu, AI’nın çeşitli şekiller ve arazi koşullarında bile uzay kayaları ile sıradan taşları ayırt etmesine yardımcı olur.

Sonuçlar kusursuz değil. Bir test uçağı, dikilen meteorları doğru bir şekilde tespit ederken, bazı yanlış pozitifler de vardı. Robotik uçakların kendi başlarına doğru sonuçlar verecek kadar güvenilir olması biraz zaman alabilir.

Yine de, teknolojinin doğru olduğu kanıtlanırsa, uzay bilimi için çıkarımlar önemlidir. Bilim adamlarının, bulamayacak kadar küçük veya çok uzak olan göktaşlarını tespit etmelerine ve potansiyel olarak kurtarmalarına yardımcı olacaktır. Bu da, göktaşı kaynaklarını saptamaya ve kayaların bileşimlerini tanımlamaya yardımcı olabilir. Basitçe söylemek gerekirse, insansız hava araçları, insanlığın kapımıza inen kozmik enkaz anlayışındaki boşlukları doldurabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Dronlar Göktaşı Etki Alanlarını Bulmayı Öğreniyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Xiaomi, Açık Kaynak Robot CyberDog’u Tanıttı

Xiaomi, Açık Kaynak Robot CyberDog’u Tanıttı: Xiaomi, biyolojik dünyadan ilham alan yeni dört ayaklı robotu …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör