Google Uygulama Mağazası, Yeni Bir Davayla Karşı Karşıya

blank
Google Uygulama Mağazası, Yeni Bir Davayla Karşı Karşıya

İçerik: Google Uygulama Mağazası, Yeni Bir Davayla Karşı Karşıya

Google Uygulama Mağazası, Yeni Bir Davayla Karşı Karşıya:

Google, Android uygulama mağazası Google Play’deki politikalar nedeniyle 37 ABD eyaleti tarafından dava ediliyor.

Dava, teknoloji devinin kendi mağazasında yapılan satın alımlardan büyük karlar elde etmek için “tekelci kaldıraç” kullandığını iddia ediyor. Ayrıca Google’ın rakiplerini satın aldığını iddia etti. Google, Android cihazlar için rakip uygulama mağazaları olduğunu ve uygulamaların doğrudan geliştiricilerin kendi web sitelerinden de indirilebileceğini söyledi.

Yasal işlemde yer alan 37 eyalet arasında New York, Tennessee ve Kuzey Carolina ile Washington DC yer alıyor. Apple’ın App Store politikalarına ve Amazon ve Microsoft XBox gibi diğer rakiplerinin mağazalarına uygun olarak Google Play’de yapılan ve %30’a kadar çıkabilen alışverişlerden Google’ın aldığı komisyonu eleştiriyor.

Statista’nın bildirdiğine göre, Google’ın Google Play’den elde ettiği brüt gelir 2020’de 36,8 milyar dolar (26,7 milyar sterlin) iken, Apple CEO’su Tim Cook, App Store’un kendi şirketi içinde bireysel bir varlık olarak ne kadar karlı olduğunu bilmediğini iddia etti.

Google ayrıca geliştiricilerin %97’sinin uygulamalarında dijital ürünler satmadıkları için hiçbir “hizmet ücreti” ödemediğini söylüyor.

Utah Başsavcısı Sean Reyes yaptığı açıklamada, “Google Play adil oyun değil” dedi.

“Daha küçük şirketlerden, rakiplerden ve tüketicilerden ödenmesi gerekenin ötesinde milyarlarca doları yasa dışı bir şekilde kullanmak için tekelci gücünü ve hiper-baskın piyasa konumunu kullanmayı bırakmalı.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google Uygulama Mağazası, Yeni Bir Davayla Karşı Karşıya

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Xiaomi, Açık Kaynak Robot CyberDog’u Tanıttı

Xiaomi, Açık Kaynak Robot CyberDog’u Tanıttı: Xiaomi, biyolojik dünyadan ilham alan yeni dört ayaklı robotu …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör