NASA 2023’te Ay’daki Suyu ve Diğer Kaynakları Haritalandıracak

blank
NASA 2023'te Ay'daki Suyu ve Diğer Kaynakları Haritalandıracak

İçerik: NASA 2023’te Ay’daki Suyu ve Diğer Kaynakları Haritalandıracak

NASA 2023’te Ay’daki Suyu ve Diğer Kaynakları Haritalandıracak:

NASA, Ay’ın Güney Kutbu’nu daha yakından görmek ve yüzeyindeki su konsantrasyonunun yanı sıra diğer potansiyel kaynakları değerlendirmek için 2023’te Volatiles Investigating Polar Exploration Rover’ı veya VIPER’i piyasaya sürecek. Uzay ajansı, yerel olarak mevcut kaynakları kullanarak insan yaşamının orada devam etmesinin mümkün olup olmadığını anlama görevini üstleniyor. NASA, VIPER mobil robotunun diğer herhangi bir gök cismi üzerindeki ilk kaynak haritalama görevi olduğunu söyledi.

NASA’nın Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS), 100 günlük bir görev için fırlatma aracını ve iniş aracını sağlayacak. Ajans, bir golf arabasına benzer şekilde VIPER’in 5 fit x 5 fit ölçülerinde ve 430 kilogram ağırlığında olduğunu söyledi. NASA, web sitesinde, Ay gezicisinin gök cisminin yüzeyindeki ve alt yüzeyindeki su buzunu doğrudan analiz edeceğini söyledi. VIPER, aydaki dört ana toprak ortamında aynı şeyi değişen derinliklerde ve sıcaklıklarda değerlendirecek.

Lunar gezgini, verileri daha sonra kaynak haritalarının oluşturulmasında kullanılacak olan Dünya’ya iletecek. Ayrıca bilim adamlarının Ay’daki donmuş suyun ve diğer malzemelere kimyasal olarak bağlı buz kristalleri veya moleküller gibi çeşitli formların yerini ve konsantrasyonunu belirlemelerine yardımcı olacak. NASA, VIPER’in bulgularının, insanları uzun süreli kalışlarda sürdürmek için “su ve diğer kaynakların toplanabileceği yerleri belirlemeye yardımcı olarak Artemis programı kapsamında gelecekteki iniş alanlarını” bilgilendireceğini söyledi.

Ajans, özellikle uzun vadeli keşifler için her şeyi Ay’a, Mars’a ve ötesine götürmenin mümkün olmadığı için bulguların ezber bozabileceğini ekledi. VIPER’in topladığı verileri, su buzunun bulunma olasılığının en yüksek olduğu ve erişimin en kolay olduğu yeri belirlemek için kullanacak. Ajans, bunun NASA’nın 2028 yılına kadar Ay’ın yüzeyinde sürdürülebilir bir insan varlığı kurmaya yönelik Artemis programında ileriye dönük kritik bir adım olacağını söyledi.

NASA, geçmiş görevlerin bir parçası olarak Ay’ın etrafında dönen uyduların, yüzeyinde su buzu olduğunu anlamamıza yardımcı olduğunu söyledi. Ancak, bir gün kullanmak için onun hakkında daha fazla şey öğrenmeleri gerekiyor – yakından ve kişisel. Ajans, “VIPER, çeşitli ay toprak ortamlarını çeşitli derinliklerde ve sıcaklıklarda tespit etmek ve analiz etmek için üç aletini ve 3,28 fit (1m) matkabı kullanarak Ay’ı dolaşacak” dedi. Gezici, su buzu rezervlerinin milyarlarca yıldır dayandığı güneş sistemindeki en soğuk noktalardan bazıları olan kalıcı gölgeli kraterlere girecek.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA 2023’te Ay’daki Suyu ve Diğer Kaynakları Haritalandıracak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör