OnePlus, Bazı Uygulamaların Pil Ömrünü Azalttığını Söyledi

blank
OnePlus, Bazı Uygulamaların Pil Ömrünü Azalttığını Söyledi

İçerik: OnePlus, Bazı Uygulamaların Pil Ömrünü Azalttığını Söyledi

OnePlus, Bazı Uygulamaların Pil Ömrünü Azalttığını Söyledi:

OnePlus, en yeni OnePlus 9 ve 9 Pro telefonlarında pil ömrünü artırmak için “en popüler uygulamaların çoğunda” performansı kasıtlı olarak düşürdüğünü onayladı. Sorun, Google Play Store’dan çok çeşitli önde gelen uygulamalarda yavaşlama keşfettikten sonra durumu “oldukça şaşırtıcı” olarak nitelendiren Anandtech’ten Andrei Frumusanu tarafından yapılan testin ardından ortaya çıktı.

Anandtech’in vardığı sonuç, OnePlus’ın “popüler uygulamaları en hızlı çekirdeklerinden uzakta kara listeye alarak, web’de gezinme gibi tipik iş yüklerinde yavaşlamaya neden olduğu” yönünde. Site, Chrome ve Twitter performansını kapsamlı bir şekilde test etti, ancak yavaşlamanın “Play Store’da herhangi bir popülerlik düzeyine sahip hemen hemen her şey için geçerli olduğu” sonucuna vardı. Bunun tüm Google uygulamalarını, tüm Microsoft Office uygulamalarını ve tüm önemli sosyal medya uygulamalarını ve web tarayıcılarını kapsadığı söyleniyor, ancak Genshin Impact gibi bazı karmaşık oyunların etkilenmediği bildiriliyor.

blank

Bazı telefon üreticileri geçmişte, cihazlarının kıyaslamalarda makul olmayan bir şekilde hızlı çalışması için performansı yapay olarak artırdı. Burada olan tam olarak bu değil; kıyaslama uygulamaları beklentiler dahilinde çalışıyor gibi görünse de, “normal” uygulamaların performansı azalmıştır. Bununla birlikte, popüler test aracı GeekBench, OnePlus’ın yaklaşımını “kıyaslama manipülasyonu” olarak tanımlıyor ve OnePlus 9 ve 9 Pro’yu Android kıyaslama tablosundan çıkardı.

OnePlus, XDA Developers’a bunun pil ömrünü artırmak için tasarlanmış bir davranış olduğunu onayladı. İşte tam açıklama:

“Birinci önceliğimiz, kısmen önemli kullanıcı geri bildirimlerine göre hızlı hareket etmeye dayalı olarak, ürünlerimizle her zaman harika bir kullanıcı deneyimi sunmaktır. Mart ayında OnePlus 9 ve 9 Pro’nun piyasaya sürülmesinin ardından bazı kullanıcılar bize cihazların pil ömrünü ve ısı yönetimini iyileştirebileceğimiz bazı alanlardan bahsetti. Bu geri bildirimin bir sonucu olarak, Ar-Ge ekibimiz son birkaç aydır, uygulamanın işlemci gereksinimlerini en uygun güçle eşleştirerek Chrome dahil en popüler uygulamaların çoğunu kullanırken cihazların performansını optimize etmek için çalışıyor. Bu, güç tüketimini azaltırken sorunsuz bir deneyim sağlamaya yardımcı oldu. Bu, bazı kıyaslama uygulamalarında cihazların performansını etkileyebilir, ancak her zaman olduğu gibi odak noktamız, cihaz performansını kullanıcılarımız için iyileştirmek için elimizden geleni yapmaktır.”

OnePlus’ın açıklaması, performansın yalnızca kıyaslama sonuçlarından etkilendiğini ima ediyor, bu da esasen Anandtech’in bulduğunun tam tersi. Tabii ki, amaçlanan kullanıcı deneyimi, çoğu popüler uygulamanın yavaşlatılması değilse ve “etki”, olması gerekenden daha yüksek kıyaslama sonuçları üzerinde değilse.

blank

Performans ayarlarının, kullanıcının genel deneyiminde pek bir fark yaratmayabileceğini belirtmekte fayda var. Frumusanu, “Performans tutarsızlığını mutlaka fark etmeselerdi kimseyi suçlamazdım – cihazın son derece yavaş momentum kaydırma hızı ayarının ötesinde kendim hemen fark etmemiştim” diye yazıyor. “Ancak, bir Samsung Galaxy S21 Ultra veya bir Xiaomi Mi 11 (Ultra) ile yan yana ve dikkat ederek, OnePlus 9 Pro’nun daha az duyarlı olduğunu çok fazla fark ediyorum.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: OnePlus, Bazı Uygulamaların Pil Ömrünü Azalttığını Söyledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör