Blue Origin, 20 Temmuz’da İlk İnsanlı Uzay Uçuşu İçin Onay Aldı

blank
Blue Origin, 20 Temmuz'da İlk İnsanlı Uzay Uçuşu İçin Onay Aldı

İçerik: Blue Origin, 20 Temmuz’da İlk İnsanlı Uzay Uçuşu İçin Onay Aldı

Blue Origin, 20 Temmuz’da İlk İnsanlı Uzay Uçuşu İçin Onay Aldı:

FAA, Blue Origin’in 20 Temmuz’da şirketin kurucusu Jeff Bezos ile birlikte yapacağı ilk mürettebatlı roket yolculuğunu onayladı. New Shepard’daki uçuş, Bezos, kardeşi Mark, havacılık öncüsü Wally Funk ve diğer üç yolcuyu, uzayın hemen ötesine, Kármán hattına götürecek.

Sertifikayı almak için Blue Origin, 14 Nisan 2021’de gerçekleştirilen NS-15 test uçuşu sırasında New Shepard’ın donanım ve yazılım operasyonunu doğrulamak zorunda kaldı. Her şey planlandığı gibi giderse, New Shepard güçlendirici ve astronotların bulunduğu kapsül, bir patlamaya yol açacak. 100 kilometrenin (62 mil) ötesinde irtifa. Güçlendirici sonunda kapsülden ayrılacak ve Dünya’ya inmeye çalışacak, yolcuları olan kapsül ise üçlü paraşüt sistemi tarafından taşınan yere inecek.

Rakip Richard Branson, Virgin Galactic’in SpaceShipTwo’sunda Bezos’u yenerek uzaydaki ilk milyarder oldu. Ancak Blue Origin, Virgin Galactic’in “yalnızca” 57 mil yukarı çıktığı ve birçok kişi tarafından uzayın sınırı olarak kabul edilen Kármán çizgisini geçmediği için gerçekten uzaya gitmediğini iddia etti.

Her halükarda, bu yıl içinde yolcularla gerçek bir yörünge uçuşu yapacak olan SpaceX’in aksine, hiçbir şirket yolcuları yörüngeye almayacak. Farklı sistemlerin fiyatları da oldukça farklıdır: Virgin Galactic’in müşterileri, uzayın sınırına bir bilet için 250.000 dolar ödüyor, Blue Origin uzay turistlerinin yaklaşık 500.000 dolar ödemesi bekleniyor ve SpaceX müşterilerinin 10 günlük bir görev için 55 milyon dolar ödemesi bekleniyor. ISS.

Ancak, ilk Blue Horizon uçuşunda Jeff Bezos ile uçacak bir koltuk, açık artırmada 28 milyon dolara, yakında açıklanması beklenen bir alıcıya satıldı. Bu, yaklaşık 10 dakika sürmesi beklenen bir uçuş için çok fazla, ancak oldukça uzun bir yolculuk olmalı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Blue Origin, 20 Temmuz’da İlk İnsanlı Uzay Uçuşu İçin Onay Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör