MIT Robotu, Fiziksel Engelli İnsanlara Yardımcı Olacak

blank
MIT Robotu, Fiziksel Engelli İnsanlara Yardımcı Olacak

İçerik: MIT Robotu, Fiziksel Engelli İnsanlara Yardımcı Olacak

MIT Robotu, Fiziksel Engelli İnsanlara Yardımcı Olacak:

Robotların, engellilerin kıyafet giymesine yardımcı olabilecek modeller de dahil olmak üzere, sınırlı hareket kabiliyetine sahip insanlara yardım etme potansiyeli vardır. Ancak bu, el becerisi, güvenlik ve hız gerektiren özellikle zorlu bir görevdir. Şimdi, MIT CSAIL’deki bilim adamları, daha önce olduğu gibi herhangi bir etkiye izin vermemek yerine, zararlı olmayan etkilere izin vererek dengeyi sağlayan bir algoritma geliştirdiler.

İnsanlar diğer insanlara uyum sağlamak ve uyum sağlamak için donanımsaldır, ancak robotların tüm bunları sıfırdan öğrenmesi gerekir. Örneğin, bir kişinin başka birinin giyinmesine yardım etmesi nispeten kolaydır, çünkü biz içgüdüsel olarak giysiyi nerede tutacağımızı, insanların kollarını nasıl bükebileceğini, kumaşın nasıl tepki verdiğini ve daha fazlasını biliyoruz. Ancak robotların tüm bu bilgilerle programlanması gerekiyor.

Geçmişte algoritmalar, güvenlik adına robotların insanlar üzerinde herhangi bir etki yapmasını engelledi. Ancak bu, robotun esasen hareket etmeyi bıraktığı ve yapmak istediği görevi yerine getiremediği “donan robot” sorununa yol açabilir.

Bu sorunu aşmak için doktora öğrencisi Shen Li liderliğindeki bir MIT CSAIL ekibi, çarpışmadan kaçınmanın yanı sıra “güvenli etkilere” izin vererek robotik hareket güvenliğini yeniden tanımlayan bir algoritma geliştirdi. Bu, robotun insan üzerindeki etkisi düşük olduğu sürece görevini yerine getirmek için bir insanla zararsız temas kurmasını sağlar.

Li, “Görev verimliliğini gereksiz yere etkilemeden fiziksel zararı önlemek için algoritmalar geliştirmek kritik bir zorluktur” dedi. “Robotların insanlar üzerinde zararlı olmayan etkiler yapmasına izin vererek, yöntemimiz insanları bir güvenlik garantisiyle giydirmek için verimli robot yörüngeleri bulabilir.”

Basit bir giyinme görevi için sistem, kişi yukarıdaki videoda gösterildiği gibi telefonu kontrol etmek gibi başka aktiviteler yapıyor olsa bile çalıştı. Bunu, daha önce olduğu gibi tek bir modele güvenmek yerine, farklı durumlar için birden fazla modeli birleştirerek yapar. Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Zackory Erickson, “Bu çok yönlü yaklaşım, güvenli insan-robot etkileşimi için küme teorisi, insan farkında güvenlik kısıtlamaları, insan hareketi tahmini ve geri bildirim kontrolünü birleştiriyor” dedi.

Araştırma hala erken aşamada, ancak fikirler sadece giyinme dışında kullanılabilir. Erickson, “Bu araştırma, robotların engelli insanlara daha güvenli fiziksel yardım sağlamasını sağlama nihai hedefine yönelik olarak çok çeşitli yardımcı robotik senaryolarına potansiyel olarak uygulanabilir.” Dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: MIT Robotu, Fiziksel Engelli İnsanlara Yardımcı Olacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı: Bir şirket sözcüsü, yatırım firması Dragoneer Investment Group …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör