Teknoloji, Amazon Ormanlarını Korumaya Çalışıyor

blank
Teknoloji, Amazon Ormanlarını Korumaya Çalışıyor

İçerik: Teknoloji, Amazon Ormanlarını Korumaya Çalışıyor

Teknoloji, Amazon Ormanlarını Korumaya Çalışıyor:

Yeni bir araştırmaya göre teknoloji, yerli toplulukların ormansızlaşmayı önemli ölçüde engellemesine yardımcı olabilir.

Perulu Amazon’da yaşayan yerli halk, koruma grupları tarafından uydu verileri ve akıllı telefonlarla donatıldı. Projenin ilk yılında ağaç kayıplarını yarı yarıya azaltmayı başardılar. Yasadışı altın madenciliği, ağaç kesimi ve uyuşturucu tehdidiyle karşı karşıya kalan topluluklarda azalmalar daha fazlaydı.

Amazon yağmur ormanlarının üçte birinden fazlası, kabul edilen yaklaşık 3.344 yerli topluluğun topraklarında yer almaktadır. Ancak onlarca yıldır bu alanlar, madencilik, ağaç kesimi ve kokain üretiminde kullanılan koka bitkileri gibi yasa dışı mahsullerin ekimi de dahil olmak üzere çeşitli amaçlarla ağaçları kesmeye kararlı olan yabancıların saldırısına uğradı. Son 40 yılda, hükümetler ve çevreciler ağaçların kaldırılmasını izlemek için uydu teknolojisinin kullanımına büyük yatırımlar yaptılar.

Brezilya, Peru ve Kolombiya’daki hükümetler, yüksek çözünürlüklü bir ormansızlaşma uyarıları sistemi kurdular, ancak bu bilgilerin en çok etkilenen yerli topluluklara ulaştığına dair çok az kanıt var. Bu yeni araştırma, bilgiyi doğrudan orman topluluklarının eline vermenin bir fark yaratıp yaratmayacağını görmek için yola çıktı.

Bu randomize, kontrollü çalışmada yazarlar, Peru Amazon’unda 76 uzak köy belirledi ve 36’sı bu yeni izleme programına katılmak üzere rastgele atandı. Otuz yedi diğer topluluk bir kontrol grubu olarak hizmet vermiş ve mevcut orman yönetimi uygulamalarına devam etmiştir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Teknoloji, Amazon Ormanlarını Korumaya Çalışıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Okyanus Dalgasını Enerjiye Dönüştüren Sistem Geliştirildi

Okyanus Dalgasını Enerjiye Dönüştüren Sistem Geliştirildi: Okyanus dalgaları, yenilenebilir enerji alanında yeni bir oyuncu olma …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör