Amazon, Facebook’un Uydu İnternet Ekibini Satın Aldı

blank
Amazon, Facebook'un Uydu İnternet Ekibini Satın Aldı

İçerik: Amazon, Facebook’un Uydu İnternet Ekibini Satın Aldı

Amazon, Facebook’un Uydu İnternet Ekibini Satın Aldı:

Uydu interneti geliştirme yarışı, SpaceX, Amazon, Softbank ve Facebook gibi oldukça büyük oyuncuları içeriyor. Ancak, The Information’ın bildirdiğine göre, Facebook artık internet uydu ekibini Amazon’a satarak bu işte havlu attı. Amazon için, Project Kuiper uydu ağını geliştirme ve SpaceX’in Starlink geniş bant takımyıldızını yakalama çabasında önemli bir adım.

Starlink gibi Project Kuiper, dünyanın her yerindeki kullanıcılara düşük gecikmeli, yüksek hızlı geniş bant bağlantısı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Amazon, 2029’a kadar yörüngede 3.236 uydu takımyıldızına sahip olmayı hedefliyor ve bunun yarısı 2026’ya kadar fırlatılıyor. Ayrıca, uydulara ve uydulardan veri iletmek için dünya çapında 12 yer istasyonu inşa etmeyi planlıyor.

Şirket, tüm bunları gerçekleştirmek için 10 milyar dolardan fazla harcayacağını söyledi ve yakın zamanda proje için FAA onayı aldı. Ayrıca geçen yıl, ilk uydu fırlatmaları için United Launch Alliance’ın ultra güvenilir Atlas V roketini kullanacağını duyurdu.

Amazon, şu anda şirkette bulunan 500 çalışanı ve 200 açık pozisyonu ile Redmond genel merkezinde Project Kuiper için işe alım çabalarını önemli ölçüde hızlandırdı. Facebook’tan gelen çalışanların Los Angeles bölgesinde bulunduğu ve fizikçilerin yanı sıra optik, prototipleme, mekanik ve yazılım mühendislerini içerdiği bildiriliyor. Facebook’un eski Güney Kaliforniya bağlantı başkanı Jin Bains, şimdi LinkedIn sayfasında Project Kuiper direktörü olarak listeleniyor.

Bu arada, Facebook uydu internet işinden çıkıyor ve karasal programlara odaklanıyor, denizaltı ve karasal fiberlere ve ExpressWiFi gibi kablosuz hizmetlere yatırım yapıyor gibi görünüyor. Şirket kısa süre önce PointView Tech yan kuruluşu aracılığıyla bir “Athena” uydusu fırlattı, ancak bu bir uydu internet takımyıldızının başlangıcından ziyade yalnızca bir test göreviydi. Uydu ekibinin Amazon’a satılmasıyla, o bölgedeki tüm hırsları sona ermiş gibi görünüyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Amazon, Facebook’un Uydu İnternet Ekibini Satın Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör