Artık Bisikletinizi Kullanırken Telefonunuzu Şarj Edeceksiniz

blank
Artık Bisikletinizi Kullanırken Telefonunuzu Şarj Edeceksiniz

İçerik: Artık Bisikletinizi Kullanırken Telefonunuzu Şarj Edeceksiniz

Artık Bisikletinizi Kullanırken Telefonunuzu Şarj Edeceksiniz:

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalyalı öğrencilerin yenilenebilir enerji kaynakları konusunda bilinçlendirilmesi projesine destek verdi. Öğrencilerin tasarladığı elektrikle çalışan bisiklet ile vatandaşlar hem telefonlarını şarj etme hem de pedal çevirerek spor yapma imkanı bulacak.

Antalya’da ilköğretim öğrencileri, yenilenebilir enerji kaynakları konusunda farkındalık yaratmak amacıyla hazırladıkları elektrikle çalışan bisiklet projesini Büyükşehir Belediyesi ile paylaştı. Öğrencilerin tasarladığı projeye destek veren Büyükşehir Belediyesi, çalışmalara başladı.

Sadece insan enerjisiyle elektrik üretebilen bisikletler ile vatandaşlar pedal çevirerek hem spor yapma hem de telefonlarını şarj etme imkanına kavuşacak. Çalışmalar tamamlandığında tasarlanan bisikletler şehrin çeşitli noktalarında hizmet verecek.

ALTERNATİF ENERJİ KAYNAĞI
Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Temiz Enerji Şube Müdürlüğü Elektrik Mühendisi Sarp Emekcil, öğrencilerin uyguladığı projenin alternatif enerji kaynakları kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla örtüştüğü için desteklendiğini söyledi.

SPORUN TANITILMASI
Öğrencilerin hazırladığı projenin amacının, telefonlarını şarj etmelerini sağlamak ve onları sağlıklı bir yaşam sürmeye teşvik etmek olduğunu belirten Sarp Emekcil, “Dinamo ile elektrik üretmek yıllardır ortalıkta dolaşıyordu. Ancak küçük dokunuşlarla bisikletten üretilen elektriği telefonu şarj etmek veya fanın enerjisini sağlamak için kullanabileceğiz. Proje kapsamında prototip olarak tasarlanan bu bisiklette adım adım ilerliyoruz.”

PEDAL TELEFONUNUZU ŞARJ EDİN
Proje ile bisiklet pedalının çevrilmesi ve tekerleklerin döndürülmesi ile üretilen hareket enerjisi, bir dinamo vasıtasıyla elektrik enerjisine dönüştürülecek ve alternatif akım şeklindeki bu enerji, bir ara elektronik devre ile doğru akım formuna dönüştürülecektir. kullanılmalı ve düzenlenmelidir. Bu sayede cep telefonlarının şarj edilmesi, soğutma için mini fanın çalıştırılması ve konstrüksiyon üzerine monte edilen LED aydınlatma elemanları için ihtiyaç duyulan enerji üretilecektir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Artık Bisikletinizi Kullanırken Telefonunuzu Şarj Edeceksiniz

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör