Facebook, AR Gözlük Projesinden Vazgeçiyor

blank
Facebook, AR Gözlük Projesinden Vazgeçiyor

İçerik: Facebook, AR Gözlük Projesinden Vazgeçiyor

Facebook, AR Gözlük Projesinden Vazgeçiyor:

İnsanların düşünerek yazmasına izin vermeyi amaçlayan Facebook destekli bir girişim, bugün yayınlanan yeni bulgularla sonuçlandı.

Project Steno, Facebook ve California San Francisco Üniversitesi’ndeki Chang Lab arasında, beyin aktivitesini kelimelere çeviren bir sistem yaratmayı amaçlayan çok yıllı bir işbirliğiydi. The New England Journal of Medicine’de yayınlanan yeni bir araştırma makalesi, konuşma bozukluğu olan kişiler için teknolojiyi uygulama potansiyelini gösteriyor.

Ancak araştırmanın yanı sıra Facebook, ticari bir başa takılan beyin okuma cihazı fikrini desteklediğini ve bunun yerine bileğe takılan arayüzler geliştirdiğini açıkça belirtti. Yeni araştırmanın bir kitlesel pazar teknoloji ürünü için net bir uygulanabilirliği yok ve bir basın açıklamasında Facebook, önceliklerini başa takılan beyin-bilgisayar arayüzlerinden uzağa “yeniden odakladığını” söyledi.

Facebook bir basın açıklamasında, “Açık olmak gerekirse, Facebook implante elektrotlar gerektiren ürünler geliştirmekle ilgilenmiyor” dedi. Yayının başka bir yerinde, “Başa takılan optik BCI teknolojilerinin uzun vadeli potansiyeline hala inansak da, acil çabalarımızı daha yakın vadeli bir yolu olan farklı bir sinirsel arayüz yaklaşımına odaklamaya karar verdik” dedi. Market.”

Chang Lab’in devam eden araştırması, insanların konuşma yeteneklerini geri yüklemek için implante edilmiş beyin-bilgisayar arayüzlerinin (BCI’ler) kullanılmasını içerir. Yeni makale, 16 yıl önce geçirdiği felç sonrası konuşma yeteneğini kaybeden bir katılımcıya odaklanıyor. Laboratuvar, adama beyin aktivitesini tespit edebilecek implante elektrotlar yerleştirdi.

Adam daha sonra belirli kalıpları tanımak için bir sistemi eğitmek için 22 saat harcadı (bir yıldan fazla süren seanslara yayıldı). Bu eğitimde, 50 kelimelik bir kelime dağarcığı setinden izole edilmiş kelimeler konuşmaya çalışacaktı. Başka bir eğitim kursunda, temel fiilleri ve zamirleri (“am” ve “I” gibi) ve ayrıca belirli yardımcı isimleri (“gözlük” ve “bilgisayar” gibi) ve komutları içeren bu kelimeleri kullanarak tam cümleler üretmeye çalıştı. “evet” ve “hayır” gibi).

Bu eğitim, adam belirli kelimeleri söylemeyi düşündüğünde, onları gerçekten konuşamasa bile yanıt verebilecek bir dil modeli yaratmaya yardımcı oldu. Araştırmacılar, tahmine dayalı bir akıllı telefon klavyesine benzer İngilizce dil kalıpları için bir olasılık sistemi entegre ederek, 50 kelimeden hangisini düşündüğünü tahmin etmek için modelde ince ayar yaptı. Araştırmacılar, son denemelerde, sistemin yalnızca doğru şekilde çözülmüş kelimelerle dakikada 15,2 kelime, sayma hataları veya dakikada 12,5 kelimelik bir medyan oranını çözebileceğini bildirdi.

Chang Lab, 2019 ve 2020’de daha önceki Project Steno araştırmasını yayınlayarak elektrot dizilerinin ve tahmine dayalı modellerin nispeten hızlı ve karmaşık düşünce yazma sistemleri oluşturabileceğini gösterdi. Diğer bazı araştırmacılar el yazısını görselleştirme gibi yöntemlerle deneyler yapmış olsa da, önceki birçok yazma seçeneği, bir beyin implantı kullanarak bir ekran klavyesinin etrafında zihinsel olarak bir imleci itmeyi içeriyordu. Laboratuarın daha önceki araştırması, normal konuşan insanlarda beyin aktivitesinin kodunu çözmeyi içeriyorken, bu son makale, denekler yüksek sesle konuşmadığında (ve konuşamadıklarında) bile çalıştığını gösteriyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, AR Gözlük Projesinden Vazgeçiyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Son Zamanlarda Yükselişe Geçen Giyilebilir Teknoloji Nedir

Son Zamanlarda Yükselişe Geçen Giyilebilir Teknoloji Nedir: Giyilebilir teknoloji, teknoloji endüstrisinin en hızlı büyüyen sektörlerinden …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör