Felçli Adam, Ona Gönderilen Beyin Sinyallerini Kullanarak İletişim Kurdu

blank
Felçli Adam, Ona Gönderilen Beyin Sinyallerini Kullanarak İletişim Kurdu

İçerik: Felçli Adam, Ona Gönderilen Beyin Sinyallerini Kullanarak İletişim Kurdu

Felçli Adam, Ona Gönderilen Beyin Sinyallerini Kullanarak İletişim Kurdu. Ağır felçli bir adam, beyninden gelen sinyalleri doğrudan ekranda görünen kelimelere çeviren yeni bir teknoloji türü kullanarak iletişim kurabildi. UC San Francisco’daki araştırmacılar tarafından geliştirilen teknik, konuşma kaybı olan kişilerin iletişim kurması için bugüne kadar gördüğümüz diğer yöntemlerden daha doğal bir yol.

Şimdiye kadar, nöroprostetik teknoloji, felçli kullanıcıların bir seferde yalnızca bir harf yazmasına izin verdi, bu yavaş ve zahmetli bir süreç olabilir. Ayrıca, denek için mutlaka sezgisel olmayan bir sistem olan, kolu veya eli kontrol eden beynin bölümlerine de dokundu.

Ancak USCF sistemi, doğrudan beynin konuşmaya ayrılmış kısmına yerleştirilen bir implant kullanır. Böylece kişi normalde bir kelimeyi söylerken kullandığı beyin kalıplarını zihinsel olarak harekete geçirebilir ve sistem tek harfler yerine tüm kelimeyi ekrana çevirebilir.

Bunun işe yaraması için, normal konuşması olan hastalar, konuşmayla ilgili aktiviteler için beyin kayıtlarının analiz edilmesini istemeye gönüllü oldular. Araştırmacılar daha sonra bu kalıpları analiz edebildi ve doğruluğu artırmak için istatistiksel dil modellerini kullanarak bunları gerçek zamanlı olarak çözmek için yeni yöntemler geliştirebildi.

ben
Bu içerik, gizlilik tercihleriniz nedeniyle kullanılamıyor. Ayarlarınızı buradan güncelleyin, ardından görmek için sayfayı yeniden yükleyin.
Ancak ekip, yıllarca felçli hastalarda ses yolunu kontrol eden beyin sinyallerinin hala sağlam olup olmayacağından hala emin değildi. Bu amaçla, ekibin gelişmiş bilgisayar algoritmalarını kullanarak deşifre edebileceği 50 kelimelik bir kelime hazinesi oluşturmak için araştırmacılarla birlikte çalışan isimsiz bir katılımcıyı (Bravo1 olarak bilinir) görevlendirdiler. Bu, “su”, “aile” ve “iyi” gibi kelimeleri hastanın günlük yaşamına uygun yüzlerce cümle oluşturmasına izin verecek kadar içeriyordu. Ekip ayrıca, tüketici konuşma tanıma uygulamalarında bulunanlara benzer bir “otomatik düzeltme” işlevi kullandı.

Sistemi test etmek için ekip, hasta Bravo1’den “Bugün nasılsın?” gibi soruları yanıtlamasını istedi. ve “Biraz su ister misiniz?” Hastanın konuşma girişimi daha sonra ekranda “Çok iyiyim” ve “Hayır susamış değilim” şeklinde belirdi.

Sistem, yüzde 75 medyan doğrulukla yüzde 93 doğrulukla dakikada 18 kelimeye kadar konuşmalarını deşifre edebildi. Bu, normal konuşma ile mümkün olan dakikada 200 kelime ile karşılaştırıldığında kulağa harika gelmeyebilir, ancak önceki nöroprostetik sistemlerde görülen hızlardan çok daha iyidir.

UCSF Nörolojik Cerrahi Başkanı ve çalışmanın kıdemli yazarı Edward Chang, “Bildiğimiz kadarıyla bu, felçli ve konuşamayan birinin beyin aktivitesinden tam kelimelerin doğrudan kodunun çözülmesinin ilk başarılı gösterimi” dedi. “Beynin doğal konuşma mekanizmasına dokunarak iletişimi yeniden kurma konusunda güçlü bir vaat gösteriyor.”

Ekip, denemenin bu yeni tip “konuşma nöroprotezi” için bir ilke kanıtı olduğunu söyledi. Sırada, daha fazla katılımcıyı içerecek şekilde denemeyi genişletmeyi ve aynı zamanda kelime dağarcığındaki kelime sayısını artırmaya ve konuşma hızını iyileştirmeye çalışıyorlar.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Felçli Adam, Ona Gönderilen Beyin Sinyallerini Kullanarak İletişim Kurdu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor

Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor Yakın Doğu Üniversitesi araştırmacılarının ABD Gıda …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör