İspanya’da Yeni Bir Dinazor Fosili Tanımlandı

blank
İspanya'da Yeni Bir Dinazor Fosili Tanımlandı

İçerik: İspanya’da Yeni Bir Dinazor Fosili Tanımlandı

İspanya’da Yeni Bir Dinazor Fosili Tanımlandı. Dinozorun Kretase döneminde Dünya’da yaşadığına inanılıyor. Bu, İspanya’da dinozor türlerinin 25. keşfi. Bu dinazor otobur ailesine aitti. Bilim adamları, İspanya’nın Castellón eyaletinin Portell bölgesinde yirmi yıldan fazla bir süre önce keşfedilen fosilleşmiş bir çene kemiğinin analizinin ardından yeni bir dinozor cinsi belirlediler.

Bilim adamları, styracosternan hadrosaurid dinozorunun muhtemelen altı ila sekiz metre uzunluğunda, bir otobur olduğunu ve günümüz Çin ve Nijer’de bulunan türlerle yakından ilişkili olduğunu söylüyor. Çalışma, “İspanya’nın Portell Erken Kretase döneminden yeni bir styracosternan hadrosauroid (Dinosauria: Ornithischia)” başlığını taşıyordu. Araştırmanın bir parçası olan fosil, ilk olarak Mas de Curolles-II (MQ-II) bölgesinde keşfedildi. Türün birden fazla pençesi, büyük burun delikleri ve kocaman bir kuyruğu vardı.

“Otomorfiler şunları içerir: ventral kenar boyunca koronoid işlemin tabanının doğrudan ventralinde bir çıkıntının olmaması ve mandibular addüktör fossanın medial yüzeyinde onbirinci-on ikinci diş pozisyonunun altında derin bir oval boşluğun varlığı” kağıdın özeti.

PLOS One dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, sürüngenin 130 milyon ila 129 milyon yıl önce Kretase döneminin Barremian evresinde gezegende yaşadığına inanılıyor. Bilim adamlarının tahminlerine göre dinozor, yaklaşık 3.600 kilogram ağırlığında olabilir.

Avustralya’nın En Büyük Dinozoru Yeni Tür Olarak Tespit Edildi
Bilim adamları, filogenetik – evrimsel gelişim – analizlerin, dinozorun Afrika taksonu Ouranosaurus nigeriensis ile senkronize İber taksonu Magnamanus soriaensis ve Iguanodon galvensis’ten daha yakından ilişkili olduğunu ortaya koyduğunu söylüyor.

Araştırmacılar, Portellsaurus sosbaynati’nin tanınmasının, İber Yarımadası’nın bir zamanlar Erken Kretase döneminde oldukça çeşitli bir styracosternan hadrosauriform grubuna ev sahipliği yaptığının bir göstergesi olduğunu söylüyorlar.

Olhar Digital’e göre bu, İspanya’da dinozor türlerinin 25. keşfi. Yassı ördek gagası kemiklerinin burundaki görünümü nedeniyle ördek gagalı dinozorlar olarak da adlandırılan Hadrosauridler, ornithischian Hadrosauridae familyasına aittir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: İspanya’da Yeni Bir Dinazor Fosili Tanımlandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ASELSAN Uluslararası Arenada İki Ödül Aldı

ASELSAN Uluslararası Arenada İki Ödül Aldı. ASELSAN, dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan “The Stevie …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör