Microsoft, Yenilenebilir Enerji Yatırımlarını Genişletiyor

blank
Microsoft, Yenilenebilir Enerji Yatırımlarını Genişletiyor

İçerik: Microsoft, Yenilenebilir Enerji Yatırımlarını Genişletiyor

Microsoft, Yenilenebilir Enerji Yatırımlarını Genişletiyor:

Yenilenebilir enerjiyi nasıl satın aldığına ilişkin yeni bir stratejiyle Microsoft, elektrik şebekelerini temiz olmaya zorlamayı umuyor. Teknoloji devi artık faaliyet gösterdiği yerlerde yerel bir etki yaratmaya odaklanmış durumda.

2012’den bu yana şirket, küresel çapta operasyonlarını güçlendirmek için kullandığı meyve suyu miktarına yetecek kadar yenilenebilir enerji satın aldı. Ancak Microsoft, aslında zamanın yüzde 100’ünde yenilenebilir kaynaklar üzerinde çalışmıyor. Tüm bu temiz enerji alımları, şirketin bağlı olduğu elektrik şebekelerine mutlaka bağlanmaz.

Microsoft yeni hedefinde başarılı olursa bu değişebilir. 2030 yılına kadar, temiz enerji alımlarının faaliyet gösterdiği yerel şebekeleri gerçekten beslediğinden emin olmak istiyor. Hareket, büyük enerji meraklılarının çalıştıkları her yerde kirli fosil yakıtların aşamalı olarak ortadan kaldırılmasına yardımcı olmalarını sağlamak için teknoloji ve çevre savunuculuğu içinde daha geniş bir çabanın parçası.

“[2012’de], o büyük tıknaz tahta bloklarla bina yapan bir çocuk gibiydik. Microsoft’ta enerji genel müdürü Brian Janous, sahip olduğumuz araçlar ve kaynaklar biraz ilkeldi” diyor. Ancak Janous, bu yapı taşlarının evrim geçirdiğini söylüyor.

Şirket, 2030 yılına kadar karbon negatif olma sözü verdi, yani yaydığından daha fazla karbondioksiti yakalayıp depolamayı planlıyor. Bu amaca ulaşmak için gerekli karbon giderme teknolojisi henüz geniş ölçekte mevcut değil, ancak Microsoft, geliştirmeye para akıtıyor.

İlk etapta daha az elektrik kullanmak, Microsoft’un iklim hedeflerine ulaşmanın önemli bir parçası olacak. Bu çabanın bir parçası olarak şirket, sunucularını daha enerji verimli hale getirmek için okyanusa ve sıvı banyolara daldırmayı denedi.

Yenilenebilir enerji kullanımına gelince, Microsoft ve iklim değişikliğiyle mücadele hedefleri olan diğer şirketler, yenilenebilir enerji elektrik şebekelerinin onlara ne kadar sağlayabileceğiyle sınırlıydı. ABD’de yenilenebilir enerji hala elektrik karışımının sadece yüzde 20’sini oluşturuyor. Bu nedenle Microsoft, Apple ve Facebook gibi şirketler, sera gazı emisyonlarının bir kısmını dengelemeye yardımcı olan başka yerlerdeki yenilenebilir projelere para aktardıklarını göstermek için genellikle Yenilenebilir Enerji Kredilerine güvenirler.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Microsoft, Yenilenebilir Enerji Yatırımlarını Genişletiyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google, 2030’da Suyun Yüzde 120’sini Yenileyeceğini Söyledi

Google, 2030’da Suyun Yüzde 120’sini Yenileyeceğini Söyledi: Google, şirketin 2030 yılına kadar veri merkezlerinde ve …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör