280 Beygirlik Sedan: Hyundai Elantra N

blank
280 Beygirlik Sedan: Hyundai Elantra N

İçerik: 280 Beygirlik Sedan: Hyundai Elantra N

280 Beygirlik Sedan: Hyundai Elantra N:

Yüksek performanslı N modelleriyle son günlerin en çok konuşulan markası Hyundai, C sedan segmentindeki temsilcisi Elantra’nın bu kez 280 beygirlik N versiyonuyla tüm dikkatleri üzerine çekti. Sıcak sedan olarak adlandırılan otomobil, Hyundai’nin en bilinen modeli Elantra’ya çok farklı bir kimlik kazandırıyor. Günlük kullanıma son derece uygun olan Elantra N, standart modelden çok farklı bir şekilde üretiliyor. Dinamik bir sürüş kabiliyetine sahip olan otomobil, agresif bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Elantra N’nin gelişiminde 40’tan fazla unsur rol oynadı. Hızlı arabaları seven kullanıcılar için etkileyici bir karakter sergileyen otomobil, Hyundai’nin ilk yüksek performanslı sedanı olarak da öne çıkıyor.

Elantra N, 2.0 litrelik turboşarjlı bir motorla üretiliyor. Bu motor, standart 2.0 litrelik Hyundai motorlarından farklı olarak 52 mm çapında bir turbo bıçağa sahip. Ayrıca silindir kapağının şekli ve malzemesi ile birlikte motorun hem performansı hem de dayanıklılığı artırılmıştır. Sonuç olarak, yeni nesil turbo motor teknolojisi ile birlikte etkili hızlanma için yaklaşık 5.500 dev/dak’dan maksimum güç çıkışı elde edilir.

Elantra N’nin 280 beygir gücündeki motoru da maksimum 392 Nm tork sunuyor. Bu inanılmaz tork değeri ile Elantra N, gücünü 8 ileri, ıslak tip çift debriyajlı şanzıman (DCT) ile ön lastiklere aktarırken, aynı zamanda N Grin Shift (NGS) ile turbo basıncını arttırıyor. gücünü anında 290 hp’ye çıkarır. Sonuç olarak, Elantra N 250 km/s azami hıza ulaşıyor ve 0-100 km/s’yi sadece 5,3 saniyede tamamlıyor.

Elantra N’nin bu canlı sürüş performansı ve özellikle virajlardaki dinamizmi, standart olarak sunulan e-LSD (elektronik Sınırlı Kaydırmalı Diferansiyel) ile sağlanıyor. Bu özelliğe ek olarak, performans sürüşü Değişken Egzoz Valfi Sistemi ve Kalkış Kontrolü ile desteklenir. Aynı zamanda Elantra N, yüksek performanslı motoruna paralel olarak güçlü bir fren sistemi ile geliyor. Ön ve arkada 360 mm çapında fren disklerine ve bu diskleri soğutmak için havalandırma kanallarına sahiptir.

Elantra N, sürüş keyfi için özel ekipmanlarla üretilmiştir. N Sound Equalizer (NSE), Elantra TCR yarış arabasının motor ve egzoz seslerini sağlayarak sürücünün daha gerçekçi ve dinamik bir motor sesi duymasını sağlar. Son olarak, Elantra N, dinamik sürüş performansını desteklemek için 4 inçlik tekerleklerinin etrafına sarılmış Michelin PS19S lastiklerini kullanan ilk N modelidir.

N modellerine özgü olan iç mekan Elantra’da da görülüyor. N direksiyon simidi, N vites kolu, N Racing koltuklar, N kapı koruma panelleri ve N metal pedallar gibi unsurlar, araca mevcut Elantra modelinden çok farklı bir hava katıyor. 10.25 inçlik bilgi-eğlence ekranındaki N Modu sayesinde aracın tüm dinamikleri ve DNA’sı elektronik olarak değiştirilebiliyor ve farklı sürüş modları anında seçilebiliyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: 280 Beygirlik Sedan: Hyundai Elantra N

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör