Japonya, 319Tbps Veri Aktarımıyla İnternet Hız Rekorunu Kırdı

blank
Japonya, 319Tbps Veri Aktarımıyla İnternet Hız Rekorunu Kırdı

İçerik: Japonya, 319Tbps Veri Aktarımıyla İnternet Hız Rekorunu Kırdı

Japonya, 319Tbps Veri Aktarımıyla İnternet Hız Rekorunu Kırdı:

On yıl öncesinin çok gigabitlik internet hız kayıtları artık düpedüz yetersiz görünüyor. Anakart, Japonya Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojileri Enstitüsü’ndeki (NICT) bilim adamlarının, verileri 319 Tbps hızında karıştırarak internet aktarım rekorunu kırdığını bildirdi. Bağlam açısından, bu, İngiliz ve Japon araştırmacılardan oluşan bir ekibin Ağustos 2020’de yönettiği 179 Tbps hızından neredeyse iki kat daha hızlı.

NICT, boru hattının neredeyse her aşamasını yükselterek başarıyı başardı. Fiber optik hattın bir yerine dört çekirdeği vardı ve araştırmacılar, nadir toprak amplifikatörlerinin yardımıyla birden fazla dalga boyunda 552 kanallı bir tarak lazeri ateşlediler. Test kesinlikle laboratuvarla sınırlıyken, ekip simüle edilmiş 1.864 mil mesafede sinyal kalitesi veya hızı kaybetmeden verileri aktarmak için sarmal fiber kullandı.

Bu deneylerin çoğunda olduğu gibi, bu performansın anlamlı bir etkiye sahip olması uzun zaman alabilir. Dört çekirdekli fiber mevcut ağlarla çalışacak olsa da, sistem kolayca çok pahalı olabilir. İnternet omurgaları ve kapasitenin maliyetten daha önemli olduğu diğer büyük ağ projeleri ile ilk kullanımı görme olasılığı daha yüksektir.

Bu yine de internet kullanımınızı etkileyebilir. NICT araştırmacıları, yeni nesil fiber yapım teknolojilerini “5G’nin ötesinde” (6G gibi) daha pratik olarak öngörüyorlar. Kullanıcı sayısında bir artış olduğunda tıkanmayan daha hızlı internet erişimine geçerek faydaları görebilirsiniz.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Japonya, 319Tbps Veri Aktarımıyla İnternet Hız Rekorunu Kırdı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör