Çin, 2033’ten itibaren Mars’a İnsan Gönderecek

blank
Çin, 2033'ten itibaren Mars'a İnsan Gönderecek

İçerik: Çin, 2033’ten itibaren Mars’a İnsan Gönderecek

Çin, 2033’ten itibaren Mars’a İnsan Gönderecek:

12 yıl, insan yaşamı ölçeğinde önemli bir süre olabilir, ancak insanlık tarihinde çok küçük bir süre. Bu zaman diliminde insanlık, komşu gezegeni daha iyi tanımak için Mars’a ayak basacak. Bunu yapacak olan, bu alandaki hedefleri ve emelleri hızla büyüyen Çin olacaktır. Haber, Çin Taşıyıcı Füze Teknolojisi Akademisi Başkanı Wang Xiaojun tarafından Rusya’da düzenlediği basın toplantısında duyuruldu.

Çin, 2033 ile 2043 yıllarını kapsayacak beş görevlik bir program uygulayacak. Ancak Wang, bu program çerçevesinde, insanları Mars’a göndermeden önce gezegenin topraklarından örnekler getirilip analiz edileceğini, bir dizi test yapılacağını belirtti. robotlar aracılığıyla gerçekleştirilecek ve özellikle gezegende gelecekte kalıcı bir üs olarak kullanılacak bir yer belirlenecek.

Bu açıklamalar elbette Çin ile ABD arasındaki uzay rekabetinde sadece gurur verici sözlerdir ve ekonomik ve teknolojik temelden yoksun değildir. Çin’in son yıllarda uzay araştırmalarında kaydettiği olağanüstü ilerleme, Wang’ın sözlerini ve söz konusu programı inandırıcı kılıyor. Gerçekten de Çin, 2021 baharında Mars’ın yüzeyine bir gezici indirmiş bir ülke. Yine bu yılın Haziran ortasında, başımızın üzerinde uçan Tiangong uzay istasyonunun ana modülüne üç taikonot gönderdi.

Çin’in bu alandaki ivmesi, Rusya’yı ABD ile rekabet ortamında olağanüstü bir müttefik olarak görmesine neden oldu. Son yıllarda kendi uzay programı bağlamında zorluklarla karşılaşan Rusya, yeni keşifler perspektifinde gücünü Pekin’e katma kararı aldı. Dolayısıyla bu aşamada uzay yarışı, bilimsel ve teknolojik ilerlemenin bir kaynağı olmanın ötesinde anlamlar kazanmaya başlar.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin, 2033’ten itibaren Mars’a İnsan Gönderecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin’in Zhurong Uzay Aracı Mars’tan Yeni Görüntüler Gönderdi

Çin’in Zhurong Uzay Aracı Mars’tan Yeni Görüntüler Gönderdi Çin Uzay İdaresi, 8 Temmuz itibariyle, Çin’in …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör