Türk Oyun Sektörü 2021’de 236 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

İçerik: Türk Oyun Sektörü 2021’de 236 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Türk Oyun Sektörü 2021’de 236 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı:

StartupCentrum, 2021’in ilk yarısı için Türkiye’deki girişimlere yapılan yatırımlar hakkında bir rapor yayınladı. Rapora göre, Türkiye’deki girişimlere 6 ayda toplam 704 milyon dolar yatırım yapıldı. En çok yatırım alan startuplar ise oyun startupları oldu. Oyun geliştiricilere yönelik kuluçka merkezi Game Factory CEO’su Efe Küçük, “Türk oyun sektörü, mobil alanda dünyanın en cazip pazarlarından biri” dedi. dedim.

StartupCentrum’un raporuna göre 2021’in ilk yarısında Türkiye’de yapılan yatırımların büyük çoğunluğu oyun startup’larına yapıldı. 2020 yaz aylarına kadar Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin en güçlü olduğu sektör finans olarak görülüyordu. 2021 yılının ilk yarısında oyun girişimlerine 236 milyon dolarlık yatırımla oyun sektörü, Türkiye’de en çok yatırım yapılan sektörlerden biri haline geldi.

Türk girişimcilere yatırım 7 kat arttı
2021 yılının ilk yarısında 121 girişim toplam 124 yatırım aldı. Bu 68 yatırım turunun 124’ünde yatırım tutarı açıklandı. Açıklanan verilere göre 2021 yılının ilk yarısında Türkiye’de yapılan yatırımlar bir önceki yarıya göre 7 kat artarak 704 milyon dolara ulaştı. Bu dönem yatırım alan girişimlerin yaş ortalaması 4,3.

Oyun sektörü en fazla yatırımı alan sektör oldu.
Rapora göre 2021’in ilk yarısında Türkiye’de en fazla yatırım oyun startup’larına yapıldı. Bu dönem 20 oyun girişimi yatırım aldı ve böylece oyun sektörü finans sektörünü geçerek zirveye ulaştı. Oyun endüstrisinden sonra en çok yatırım alan sektörler sırasıyla finans, sağlık, CRM & satış ve veri & analitik oldu.

Game Factory desteğiyle yatırım alan oyun stüdyosu sayısı 9’a ulaştı
Oyun geliştiricilere yönelik bir kuluçka merkezi olan Game Factory CEO’su Efe Küçük, bünyelerinde bulunan 2021 oyun stüdyolarının 9’un ilk yarısında yatırım aldığını söyledi. oyun endüstrisi.

“2021’in ilk yarısı Game Factory ekipleri için de oldukça hareketli geçti. Game Factory kuluçka merkezinde 9 oyun stüdyosu yatırım aldı ve 7 stüdyonun daha yatırım süreçleri devam ediyor. 2021’in ikinci yarısında ekibimizden daha fazlasını yatırım seviyesine getirmek ve bu keyifli maceralara ortak olmaya devam etmek istiyoruz. Önümüzdeki yıl Game Factory’nin kendisini büyük maceralar bekliyor. Oyun sektöründe daha fazla insan ve stüdyo yetiştirmek her zaman en büyük hayalimiz olmuştur. Herkes için daha fazlasını yaparak birlikte daha da güçlenmek istiyoruz.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Türk Oyun Sektörü 2021’de 236 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Cyberpunk 2077’nin PS5 Ve Xbox Series X/S Sürümleri Çıktı

Cyberpunk 2077’nin PS5 Ve Xbox Series X/S Sürümleri Çıktı. Cyberpunk 2077’nin uzun zamandır beklenen PlayStation …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör