Beyaz Saray, Siber Saldırılarından Çin’i Sorumlu Tuttu

blank
Beyaz Saray, Siber Saldırılarından Çin'i Sorumlu Tuttu

İçerik: Beyaz Saray, Siber Saldırılarından Çin’i Sorumlu Tuttu

Beyaz Saray, Siber Saldırılarından Çin’i Sorumlu Tuttu:

Biden yönetimi, bir dizi Microsoft Exchange siber saldırısı için Çin’i suçlamaktan çekinmiyor. Beyaz Saray, Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı’na (MSS) bağlı bilgisayar korsanlarının Exchange açıklarını kullanan bir dijital casusluk kampanyasından sorumlu olduğunu “yüksek bir güvenle” ilan etti. Beyaz Saray, yetkililerin bu ve “daha geniş” düşmanca çevrimiçi faaliyetle üst düzey Çin liderliğiyle yüzleştiğini söyledi.

ABD ayrıca Çin’i, fidye yazılımı planları ve kripto hırsızlığı gibi yalnızca kâr amaçlı saldırılar başlatan “sözleşme korsanlarına” dayanan bir istihbarat operasyonu yürütmekle suçladı. Beyaz Saray, Çin hükümetinin bu ihlallerle mücadele etme konusundaki isteksizliğinin işletmelere, hükümetlere ve altyapıya “milyarlarca dolarlık” zarar verdiğine inanıldığını söyledi.

Buna göre, Adalet Bakanlığı, sağlık araştırmaları da dahil olmak üzere fikri mülkiyet ve ticari sırları çalmak amacıyla genişletilmiş bir bilgisayar korsanlığı kampanyası yürüttüğü iddiasıyla MSS’ye bağlı dört Çinli erkeğin iddianamesini açıkladı. 2011 ve 2018 yılları arasında yürütülen girişimin, Ding Xiaoyang, Cheng Qingmin, Zhu Yunmin ve Wu Shurong’un dünya çapındaki bilgisayarları, otonom araç teknolojisi ve kimyasal formüllerden Ebola, AIDS ve diğer hastalıklarla ilgili araştırmalara kadar çeşitli bilgileri toplamak için tehlikeye attığını gördüğü bildirildi.

Biden yönetimi, saldırılara yanıt olarak, güvenliği ihlal edilmiş Exchange sunucularındaki arka kapıları silmek gibi “proaktif ağ savunma eylemleri” de dahil olmak üzere şimdiden birden fazla eylem gerçekleştirdi. Güvenlik olayı müdahalesini desteklemek için Birleşik Koordinasyon Grubuna özel şirketler ekledi. CISA, FBI ve NSA ayrıca Çin’in ABD ve müttefik ağlarını Exchange açıklarını ve diğer yöntemleri kullanarak tehlikeye atma stratejisini özetleyen bir tavsiye belgesi yayınladı.

Bu, boru hattı şirketleri için daha katı güvenlik kurallarının yanı sıra elektrik ve su temini gibi sektörlerdeki güvenlik açıklarıyla mücadele etmek için bir pilot uygulamanın üzerine geliyor.

Çin tarihsel olarak bu tür saldırılara karıştığını yalanladı ve ülkenin bundan sonra fikrini değiştireceği şüpheli. Beyaz Saray’ın çabası daha çok bir uyarı – ABD saldırıları yalnızca Çin’e sabitlemekle kalmayacak, aynı zamanda onlara aynı şekilde yanıt verecek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Beyaz Saray, Siber Saldırılarından Çin’i Sorumlu Tuttu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör